VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovním centrem mládeže v rychlobruslení je Chrudim

Chrudim /FOTOGALERIE/ - Přinášíme vám rozhovor s trenérem Rychlobruslařského klubu Chrudim Romanem Vodičkou.

7.8.2010 2
SDÍLEJ:

ROMAN VODIČKA trénuje třikrát týdně děti na cyklostezce Chrudim – Medlešice.Foto: Josef Káles

Nový klub pracuje v Chrudimi převážně s mládeží. Chce vychovat nové reprezentanty v rychlobruslení. Ptali jsme se trenéra Romana Vodičky, jak klub funguje a jak se stát jeho členem.

Bydlíte v Horním Bradle, co vás vedlo k tomu, založit rychlobruslařský klub v Chrudimi?
Lokality jsme hledali různě, ať Hlinsko nebo Chrudim. Ale Chrudim má dobrou polohu postavenou blíž Pardubicím. Samozřejmě v tom hrála roli ekonomika jako taková, protože oproti Hlinsku je Chrudim na tom ekonomicky lépe. Při rozhodování vyhrála Chrudim, měla lepší polohu a blízko je velké město, což je strašně důležité.

Kolik svěřenců v současnosti trénujete?
V této chvíli má náš klub sedmnáct členů. Jsou to děti od čtyř až do šestadvaceti let, což už jsou dospělí lidé. Více je u nás malých dětí.

Co rodiče musí udělat pro to, aby se jejich dítě stalo rychlobruslařem?
Tak první krok je určitě nás kontaktovat, ať telefonem nebo webovou stránkou www.rkchrudim.cz. Pak samozřejmě příchodem na trénink. Nerozdělujeme děti, jestli se nám hodí nebo nehodí. Samozřejmě přijímáme každé dítě. Podmínkou je, že rodiče musí dítěti koupit, pokud je dítěti šest a více let, takzvané speedové brusle, které už jsou připravené pro rychlobruslaře na léto. Jsou to kolečkové brusle. Zimní nejsou potřeba, snažíme se je dětem půjčit, protože se shání strašně špatně. Oficiálním partnerem klubu je Martina Sáblíková s Petrem Novákem, takže nějaké brusle od nich máme do základu. Další brusle se koupí do klubu. Potom je nutné mít chrániče a helmu. Bez helmy děti nesmí na trénink a helma musí být kvalitní.

Jaká je kapacita klubu, děláte nábory?
Když jsme klub zakládali, tam jsme udělali jakoby náborové závody, rozdali jsme po školách letáky. Víceméně se jedná o to, že přijímáme každé dítě. Nemáme to kapacitou omezené. Kdyby dětí bylo více, tak by se to rozdělilo na mladší a starší.

Kde všude trénujete mimo zimu?
Trénujeme na cyklostezce, když je šeredně, tak jsme chodili do haly na in-line povrch, který už je ale pryč. Chodíme také do slatiňanské sokolovny, protože sokolovna v Chrudimi je hodně vytížená.

Jak často trénujete?
Teď přes prázdniny je to kapku složitější. Ve školním roce se trénuje třikrát týdně. Tréninky jsou dané v pondělí, středu a pátek. V zimě je musíme přizpůsobit podle toho, jaké hodiny máme na ledě. Město nám ale vychází vstříc.

Asi se jedná o nákladný sport.
Nákladný samozřejmě je. Na půl roku se platí patnáct set korun klubového příspěvku, kolečkové brusle se pohybují od čtyř do dvaceti tisíc. Samozřejmě děti si kupují ty nejlacinější. U starších dětí se začíná jezdit na soustředění do zahraničí na opravdový ledový ovál. Nejlépe nám to vychází, když zajíždíme do Polska do Zakopaného, kde nám vycházejí strašně vstříc. Ubytování, plná penze a dvě tréninkové jednotky nás na den vycházejí na osmadvacet euro. Je to asi nejlepší cena. V Německu v Erfurtu nebo v Berlíně to na den vychází přes šedesát euro.

Jezdíte už i na soutěže?
Letos budeme vyjíždět na soutěže právě do Zakopaného do Polska. Poláci dělají každý týden dětské závody. Vezme se vždycky půlka dětí a vyjede se na závody, aby dokázali závodit. Jinak závodíme na kolečkových bruslích, objíždíme takzvaně in-line life tour, to jsou závody v Hradci Králové, Brně, Praze, Pardubicích a v dalších městech. Čím budou děti starší, tím se na závody bude jezdit více. Třeba i do německého Erfurtu do haly. RK Chrudim je vlastně farmou NowiS teamu, což je daná reprezentace pod vedením Petra Nováka. Zakládali jsme to z toho důvodu, aby rychlobruslení u nás mohlo jít dopředu. K tomu potřebujeme mít oddíl mládeže. Z některých dětí by mohli být budoucí reprezentanti.

Jaké jsou vaše výsledky?
Docela slušné. Máme tam z těch nejmladších Davida Rafaje, který stojí na bedně. Michal Brokl se umísťuje do třetího místa. Starší děti se umísťují do desítky. Myslím si, že na to, že jsme začali, je to super.

Navštěvuje Chrudim Martina Sáblíková s Petrem Novákem?
Navštěvují nás. Někteří členové NowiS teamu chodí i na tréninky. Martina a Petr jsou pro děti obrovskou motivací. Samozřejmě děti byly už i v Novém Městě na Moravě, což je základna NowiS teamu. Měli jsme na jejich oválu týdenní soustředění.

Kam se v nejbližší době chystáte?
V srpnu bychom měli odjíždět do Colalba v Itálii, kde bude NowiS team. Martina Sáblíková se zde stala před pár lety mistryní Evropy. Pojedou se tam z našeho týmu podívat čtyři děti na to, jak trénuje NowiS team. Pro děti je to další inspirace. Pojedou děti, které na sobě hodně pracují. Pojedou spíše ti starší, kteří mají blíž k juniorům. Budou trénovat na kolečkových bruslích. Uvidí, co je v budoucnu čeká a nemine, když budou chtít být tak dobří jako je Martina.

Povídá se, že Vaším klubem musí projít každý budoucí reprezentant. Co je na tom pravdy?
Oddíl má patronaci Martiny Sáblíkové, Petra Nováka a celého NowiS týmu. Jsem s Petrem v úzkém kontaktu, když si nevím rady, tak to s ním konzultuji. Tréninkové metody a nastavení tréninků se strašně shoduje s jeho metodami. Řekli jsme si, že tímto směrem půjdeme. Je to nastavené tak, že všechno co dělá NowiS team se budou učit naše děti. Pro Petra to bude jednoduší, protože víceméně dostane člověka, jako by ho dělal on. Výukové metody jsou prakticky stejné.

Je zajímavé, že se dítě dost rychle může dostat blízko reprezentace. Jak je to s vaší základnou?
Základna opravdu není široká, ač je to škoda, protože tento sport zde má obrovskou tradici. Někdo říká, že je to nový sport, že nás tady je pár, ale rychlobruslení má sto třicet let historie, což zas tak málo není. Jsou zde sporty podstatně mladší. Závodilo se na Vltavě. V padesátých letech se uvažovalo o výstavbě oválu ve Svratce. Sport se začal rozvíjet, jezdila se spousta závodů. Rychlobruslení bylo neznámé a na okraji, takže základna nebyla nikdy vysoká. To se teď snažíme změnit. Je to dané obrovskými úspěchy Martiny Sáblíkové. Ona je královnou ledu. Každý teď u nás ví, co je to rychlobruslení.

Jak jste se dostal k rychlobruslení?
Jako kluk jsem hrál hokej. K rychlobruslení jsem se dostal náhodou. Moje dcera se do něj zbláznila a díky tomu jsem se začal sportu věnovat. Stáhla do toho celou rodinu. Ona i syn jsou v NowiS teamu. Kluk už minulý rok jezdil světové poháry.

Josef Káles

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků v chrudimském parku.
16

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Žáci ze Speciální základní školy Chrudim hráli Duhovou pohádku.
11

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Hasiči museli vyprostit řidiče z dodávky

Hlinsko – V úterý krátce po deváté hodině večerní narazila dodávka do stromu nedaleko Hlinska. K nehodě ihned spěchaly hasičské vozy profesionálních a dobrovolných hasičů.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies