VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti už nebudou mít nárok na důchod

Východní Čechy – Hodně nepříjemné překvapení čeká studenty v příštím roce. Pokud budou chtít, aby se jim doba studia započítávala na důchod, budou muset sáhnout hodně hluboko do kapsy.

23.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Měsíčně to bude studenty stát minimálně šestnáct set. Informaci Deníku potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. „Jedná se o jednu ze změn v oblasti důchodového pojištění,“ říká mluvčí ministerstva Petr Sulek. „Náhradní dobou pojištění přestává být studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole,“ potvrdil Deníku.


V číslech…

V konečném důsledku to znamená, že od příštího roku se studentům přestává doba studia započítávat do doby, kterou musí splnit, aby ve stáří měli nárok na důchod. A pokud by přece jen chtěli, aby se jim léta strávená ve škole do důchodu započítávala, budou muset platit minimálně 1660 korun měsíčně, což je 28 procent z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy pro rok 2010. Tak to aspoň uvádí příručka, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí za tímto účelem vydalo.
Přečtěte si: Předčasný důchod vás vyjde draho

„To jsem nevěděl, že se něco takového chystá. A myslím, že to u nás na škole neví nikdo,“ svěřil se jeden ze studentů pardubické univerzity. „Jako ráda bych synovi dávala peníze na důchod, ale nemám z čeho,“ stěžuje si Jana Dostálová, která má syna na vyšší odborné škole. „Že je státní školství u nás zadarmo, je jen pověra. A teď si vezměte, že by ještě chtěli platit školné. To je přece nesmysl,“ prohlašuje.

Až po 35 letech

Změny se ale nedotknou jen studentů, dotknou se prakticky všech. Například se bude postupně prodlužovat doba, po kterou musí lidé zůstat v práci, aby měli na důchod nárok. Zatímco dnes je to pětadvacet let, do roku 2019 se tato doba prodlouží skoro o třetinu, na 35 let.

Stranou nezůstávají ani invalidní důchodci. Doposud mohli spadat do dvou kategorií podle vážnosti postižení, od Nového roku to budou kategorie hned tři.
„Ti, co dnes pobírají plný invalidní důchod, se s největší pravděpodobností nebudou muset bát, že o něj přijdou. Změny se spíše dotknout těch, kteří splňují podmínky částečné invalidity,“ uklidňuje invalidy mluvčí ministerstva. Podle něho se u nich bude posuzovat, zda při svém postižení budou spadat do první nebo druhé, nově vytvořené kategorie.

23.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Miřetice – „Musím jet pomalu, auto se na rozbité silnici kodrcá, ale to se dá vydržet. Nová kanalizace je důležitější, než trocha nepohodlí,“ konstatuje řidič Josef Bílý, když se vyhýbá náklaďáku stojícímu uprostřed silnice v Miřeticích. 

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení