VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chléb i pečivo dramaticky podraží

Východní Čechy - Pořádný cenový skok v regálech s pečivem by mohl v příštím roce nemile překvapit nakupující. Zdražila mouka i další suroviny.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Devět z deseti pekáren je ve ztrátě kvůli poklesu cen během hospodářské krize už nyní. Ceny mouky, elektřiny a dalších surovin přitom začaly růst závratným tempem. To, že pečivo na pultech ještě nezdražilo, je jen důsledkem tlaku velkých obchodních řetězců na zachování cen.

„Naše výsledky nejsou dobré. Vyjednáváme o zdražení našeho pečiva, ale moc se nám to nedaří, drží nás obchodní řetězce. Taháme za kratší konec provazu, přitom ve ztrátě je už několikátý měsíc podle našich informací naprostá většina pekáren,“ uvedl ředitel vysokomýtské pekárny Nopek Bohumil Štanglica.

Jak řekl, kdyby záleželo jen na pekárně, zvýšila by ceny pečiva zhruba o 15 procent.

„Mouka šla nahoru skoro o 2,50 koruny, zdražily se i ostatní vstupy, jako oleje, máslo, brzy přijde elektřina. Jen u mouky je cenový nárůst padesát procent,“ dodal.

Důvodem drahé mouky je letošní nedostatek kvalitní potravinářské pšenice.

Vláda navíc uvažuje o zvýšení spodní hranice DPH z 10 na 17 procent, což by se na cenách výrobků odrazilo ještě víc. „Zatím to nedokážu odhadnout. Je ale možné, že zdražení nebude tak markantní. Bude záležet také na konkurenčním boji obchodníků,“ říká Bedřich Syrovátko, ředitel společnosti Beas, která provozuje jednu z největších pekáren v Královéhradeckém kraji Pekárnu Lično.

Cena obilí vzrostla téměř o sto procent

Ceny pečiva zatím vzrostly skutečně jen mírně. „Naštěstí to není náš případ. Ve ztrátě nejsme a s cenou pečiva jsme zatím hýbat také nemuseli. Čekáme, co udělá konkurence,“ vysvětlil Syrovátko.

To, že šly výrobní suroviny nahoru, však potvrdil. „Je to tak. Cena obilí vzrostla téměř o sto procent, tím se samozřejmě zvýšila i cena základní pekařské suroviny, mouky. Nahoru šly i další komodity, jako jedlé oleje nebo mák,“ doplnil Syrovátko.

Hlavní bitvu pekárny svedou s řetězci

Na poplach bije celý pekárenský cech. „Dle údajů Českého statistického úřadu klesla za poslední dva roky v období hospodářské krize odbytová cena chleba o 15 procent, cena pšeničného pečiva o 25 procent, a ceny jsou tak dnes na úrovni jako před deseti lety,“ uvedl Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů ve svém prohlášení.

Zatímco loni touto dobou cena tuny potravinářské pšenice jen výjimečně přesáhla 2800 Kč, dnes již je podle svazu vyšší než 4500 korun. Mlynáři podle svazu dopředu avizovali brzké zdražení mouky o 2000 korun za tunu. V červnu jim za ni pekaři platili v průměru přes 5500 korun za tunu.

Podle pekařů nemusí případné zvýšení výrobních cen pečiva znamenat, že vzroste jeho cena pro spotřebitele. Obchodní řetězce se totiž snaží držet ceny základních potravin, mezi něž chléb a rohlíky nebo housky patří, dole. V ostrém konkurenčním boji obchodníků jsou tyto ceny jednou ze zbraní k nalákání zákazníků. Řetězce přitom od pekáren odebírají zhruba dvě třetiny jejich produkce.

„Budeme se snažit udržet ceny pečiva co nejnižší,“ potvrdil nedávno pro ČTK mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Lukáš Hora.

Spotřebitelská cena kilogramu konzumního chleba dosahovala letos v červnu průměrně 18,40 koruny, zhruba o 3,50 Kč více než koncem roku 2001. Cena výrobců přitom podle svazu pekařů ve stejném období stoupla pouze o 15 haléřů na 14,18 koruny.

Také ceny pšeničného pečiva na pultech obchodů vzrostly od konce roku 2001 výrazněji než cena, kterou obchodníci platí za rohlíky pekařům. Marže obchodníkům snížila až hospodářská krize. Jednání mezi pekárnami a řetězcci o cenách právě začínají.

KONEC PEKAŘŮ V ČECHÁCH?
Situace pekařských výrobců se po zvýšení cen obilí z letošní sklizně o 50 procent a skokovém zdražení hlavní pekařské suroviny, mouky, prudce zhoršila.

„Provedli jsme průzkum mezi členy pekařského sdružení a devět pekáren z deseti bylo ve ztrátě ještě před zdražením mouky a elektrické energie,“ uvedl předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.

O tom, jestli pekaři přežijí letošní Vánoce a budou pokračovat ve výrobě čerstvého pečiva, se rozhoduje právě v těchto dnech, kdy jednají výrobci se zástupci velkých řetězců.

Pokud by nebyl zohledněn nárůst ceny mouky, pohonných hmot a elektřiny v ročních odbytových cenách pekařských výrobků, řada pekáren by zřejmě již nepřežila. „To by mohlo postihnout spotřebitele, protože místo českých výrobků by se více prodávaly rozpečené mražené polotovary ze zahraničí, avšak v daleko vyšší cenové relaci,“ varuje Dřízal.

Podle údajů Českého statistického úřadu klesla za poslední dva roky kvůli silnému tlaku řetězců odbytová cena chleba o 15 procent a cena pšeničného chleba o 25 procent.

Zatímco v červnu upekl pekař kilogram konzumního chleba za 14,18 koruny, obchod jej prodával za 18,39 koruny, tedy se ziskem ve výši bezmála 30 procent.

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies