VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Na cestě 
k lidem se voda nadře

Slatiňany – Vodárenská společnost (VS) Chrudim slavnostně zprovoznila malou vodní elektrárnu v objektu úpravny vody na slatiňanském Monacu.

23.4.2013 3
SDÍLEJ:

V objektu úpravny vody na slatiňanském Monacu byla slavnostně zprovozněna malá vodní elektrárna. Foto: Radek Pavlík

Původní malá vodní elektrárna fungovala na Monacu od roku 1994. Po osmnácti letech provozu bylo třeba morálně zastaralé a značně opotřebené turbíny vyměnit.

„Po rekonstrukci využívá elektrárna hydroenergetický potenciál mezi vodárenskou nádrží Křižanovice a úpravnou z více než sedmdesáti procent," sdělil ředitel Vodárenské společnosti Roman Pešek.

Výkon elektrárny dosahuje 510 MWh za rok při průtoku 110 litrů vody za sekundu. „VS Chrudim do tohoto projektu investovala 6,5 milionu korun. Čtyřicet procent z uvedené částky by měla zpětně obdržet formou dotace z projektu EKO – Energie III. Návratnost investice je odhadována na sedm let," pokračuje ředitel.

Společnost připravuje i další energetické projekty. „Jedním z nich je projekt kogenerační jednotky na čističce odpadních vod Hlinsko," doplňuje Roman Pešek.

Voda i pro sousedy

Úpravna vody na Monacu byla uvedena do provozu 21. dubna 1981. Projektová kapacita úpravny činí 350 litrů za sekundu a průměrná výroba pitné vody dosahuje 88 litrů za sekundu. Za rok se v úpravně vyrobí 2 miliony a 763 tisíc krychlových metrů vody, přičemž téměř polovina vyrobeného množství je předávána do Vodárenské soustavy východní Čechy.

Slavnostního stříhání pásky se zúčastnil generální ředitel EAG Oberösterreich Leo Windtner, ředitel VS Chrudim Roman Pešek, starosta Chrudimi Petr Řezníček a starostka Hlinska Magda Křivanová.

Autor: Redakce

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení