VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Na cestě 
k lidem se voda nadře

Slatiňany – Vodárenská společnost (VS) Chrudim slavnostně zprovoznila malou vodní elektrárnu v objektu úpravny vody na slatiňanském Monacu.

23.4.2013 3
SDÍLEJ:

V objektu úpravny vody na slatiňanském Monacu byla slavnostně zprovozněna malá vodní elektrárna. Foto: Radek Pavlík

Původní malá vodní elektrárna fungovala na Monacu od roku 1994. Po osmnácti letech provozu bylo třeba morálně zastaralé a značně opotřebené turbíny vyměnit.

„Po rekonstrukci využívá elektrárna hydroenergetický potenciál mezi vodárenskou nádrží Křižanovice a úpravnou z více než sedmdesáti procent," sdělil ředitel Vodárenské společnosti Roman Pešek.

Výkon elektrárny dosahuje 510 MWh za rok při průtoku 110 litrů vody za sekundu. „VS Chrudim do tohoto projektu investovala 6,5 milionu korun. Čtyřicet procent z uvedené částky by měla zpětně obdržet formou dotace z projektu EKO – Energie III. Návratnost investice je odhadována na sedm let," pokračuje ředitel.

Společnost připravuje i další energetické projekty. „Jedním z nich je projekt kogenerační jednotky na čističce odpadních vod Hlinsko," doplňuje Roman Pešek.

Voda i pro sousedy

Úpravna vody na Monacu byla uvedena do provozu 21. dubna 1981. Projektová kapacita úpravny činí 350 litrů za sekundu a průměrná výroba pitné vody dosahuje 88 litrů za sekundu. Za rok se v úpravně vyrobí 2 miliony a 763 tisíc krychlových metrů vody, přičemž téměř polovina vyrobeného množství je předávána do Vodárenské soustavy východní Čechy.

Slavnostního stříhání pásky se zúčastnil generální ředitel EAG Oberösterreich Leo Windtner, ředitel VS Chrudim Roman Pešek, starosta Chrudimi Petr Řezníček a starostka Hlinska Magda Křivanová.

Autor: Redakce

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies