Zaměstnavatel má povinnost držet místo rodiči bez ohledu na to, zda je na mateřské či rodičovské dovolené. Ta první trvá dvacet osm týdnů. Pouze v případě matek samoživitelek či těch, které zároveň porodily dvě čí více dětí, se mateřská prodlouží na třicet sedm týdnů.

S návratem do původní práce, a dokonce i na původní pozici by po této době neměl být žádný problém. Konkrétní místo je zaměstnavatel povinen držet jeden rok.

Nanejvýš tři roky

Zaměstnavatel však musí držet místo i po dobu takzvané rodičovské dovolené. V takovém případě vám však může nabídnout i jinou pozici, ovšem na odpovídající úrovni.

Nastoupit do práce musíte v tomto případě den poté, kdy váš potomek oslaví třetí narozeniny. Pokud v té době nemáte zajištěnou školku, dohodněte se se zaměstnatelem na neplaceném volnu, jinak o práci můžete přijít.

Výhodné je však nastoupit zpět do práce dřív, než jsou dítěti tři roky. Až do tohoto data jste totiž v ochranné lhůtě a zaměstnavatel vás nemůže propustit, i kdyby chtěl.

A to ani z důvodu reorganizace nebo zrušení pracovního místa.

Tato doba se přitom nekryje s dobou poskytování rodičovského příspěvku. Ten můžete pobírat až čtyři roky, v posledním roce však už bez jistoty místa. Můžete samozřejmě požádat svého zaměstnavatele o rok neplaceného volna, ale není jeho povinností jej poskytnout.

Po skončení ochranné lhůty se mnozí zaměstnavatelé snaží žen po rodičovské dovolené zbavit. Firma v takovém případě vyhlásí reorganizaci, případně dostanete novou pracovní smlouvu, ve které jsou podmínky, se kterými nemůžete souhlasit.

Nedávejte výpověď

Právníci radí jediné: nikdy nepodávejte výpověď sami! Ztratíte tím totiž nárok na tříměsíční odstupné. Hledat si práci po skončení rodičovské dovolené není jednoduché a krize tento krok neusnadňuje. Zaměstnavatelé o matky malých dětí vesměs příliš nestojí. Riziko, že žena nebude ochotná nastavovat pracovní dobu, bude myšlenkami více u svého dítěte než v práci, a navíc si každou chvíli vezme z důvodů nemoci dítěte „paragraf“, často převáží přínos, který by mohla pro firmu znamenat.

„Každé ženě na rodičovské dovolené proto doporučuji sledovat dění v oboru, číst odbornou literaturu a snažit se rozvíjet schopnosti, které jí usnadní návrat do práce,“ říká personalistka Iveta Sigmundová.

Pro hledání nového místa jsou absolvované kurzy či semináře nespornou výhodou. Zvlášť když je celkem běžné přistupovat k matkám po rodičovské dovolené s určitým despektem, týkajícím se jejich okamžité profesní úrovně.

„Doporučuji rodičům si v takové situaci opatřit reference z předchozího zaměstnání a ukázat, že na mateřské dovolené nelenili a udržovali kontakt se svým oborem. Vyplatí se také předložit kopie osvědčení z různých kurzů či seminářů, které rodič absolvoval v průběhu rodičovské dovolené,“ radí Iveta Sigmundová.

V poslední době však odcházejí na mateřskou dovolenou mnohé ženy ze středního i vyššího managementu. Firmy o tyto zaměstnankyně nechtějí přijít, umožňují jim tedy lépe sladit pracovní a soukromý život.

Navíc obecně platí, že pracovně výše postavené ženy se do zaměstnání vracejí dřív.

Záleží na pozici

Zaměstnavatelé snáze přizpůsobují pracovní podmínky konkrétním zaměstnancům, než že by plošně nabízely alternativní úvazky. „Firmy by donedávna nenapadlo nabízet práci z domova, ale když na mateřskou odejde žena, která koordinuje aktivity v zahraničí a má tam navázané kontakty, tak najednou to možné je,“ říká Jana Skálová ze společnosti LMC, zabývající se internetovými pracovními portály.

Podle jejích slov to ocení jak klienti v zahraničí, protože budou mít stejnou kontaktní osobu, tak firma, protože z ženy se stane velmi loajální zaměstnanec.

Částečné pracovní úvazky

Česko: 5 %

Evropská unie: 18,2 %

Peněžitá pomoc v mateřství

HRUBÁ MZDA VÝŠE DÁVKY
10 000 Kč 6 930 Kč
15 000 Kč 10 380 Kč
25 000 Kč 16 980 Kč
40 000 Kč 22 350 Kč

Výše rodičovského přídavku


zrychlené čerpání (do dvou let) 11 400 Kč
normální čerpání (do tří let) 7 600 Kč
pomalé čerpání (do čtyř let) do 21 měsíců věku 7 600, dále 3 800 Kč