VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak získat miliony? Hlavně mít ten správný projekt

Chrudim - Čerpání fondů z Evropské unie je pro řadu především menších obcí na Chrudimsku i po letech velkou neznámou a velkým strašákem. Kromě náročné administrativy je odrazují od psaní projektů velmi náročné podmínky jejich udělení či zpětné kontroly i po několika letech.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko


Například Chrudim vloni předložila Bruselu pět projektů. Radnice plánuje například využít příměstského lesa na Podhůře pro turistiku a volnočasové aktivity. Počítá se s obnovou stávajících cest a vybudováním cyklostezek, odpočívadel a rozcestníků. Celkem by to mělo přijít na 16 milionů korun, začít stavět by se mělo už letos.
Bohaté dotace dostávají i zemědělci. Desítky milionů korun nyní proudí pěstitelům cukrové řepy jako náhrada za zrušení cukrovaru v Hrochově Týnci.

Chrudim/ Praha - Zrekonstruovat v obci starý kulturní dům, postavit novou zastávku či vybudovat cyklostezku.
To je jenom malý výčet toho, co se dá zrealizovat za pomoci evropských peněz z takzvaných Regionálních operačních programů (ROP).

Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm takových „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze.
Jenže zvláště menší samosprávy, teda malá města a vesnice, často nevědí, jak na to.

Malé obce se bojí

„Pokud bude starosta malého města žádat o dotaci u některého z ROP, je nutné vypracovat hlavně projekt, který je svým zaměřením v souladu s cíli a aktivitami příslušného ROPu a nemá negativní vliv na rovné příležitosti,“ vysvětluje Barbara Steinová z odboru řízení a koordinace na pražském ministerstvu pro místní rozvoj.

„Žádost o dotaci pak musí doručit příslušnému úřadu regionální rady. Uvedená příslušnost se vztahuje k místu realizace projektu, tedy k místu, kde bude například zrekonstruována zastávka autobusu,“ dodává.

Adresy všech těchto úřadů jsou k dispozici na stránkách www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou také kompletní přehledy všech fondů, ze kterých se dá čerpat.

Dobrá rada nad zlato


Pokud si některý starosta není jistý se svojí žádostí, měl by se však nejdříve obrátit s dotazem na příslušný úřad regionální.
„Bohužel vytvořit zjednodušený návod postupu pro podání žádosti o podporu opravdu nelze. Z tohoto hlediska je vhodnější obrátit se rovnou na pracovníky regionální rady,“ řekla Steinová z ministerstva pro místní rozvoj.

Většina ROP nabízí starostům peníze teprve od prosince 2007, takže do dnešních dnů se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu všech peněz, které v nich jsou.

Finančních možností, jak „zadarmo“ zlepšit podmínky pro život v obci či městě, je tak stále dost.
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies