VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak získat miliony? Hlavně mít ten správný projekt

Chrudim - Čerpání fondů z Evropské unie je pro řadu především menších obcí na Chrudimsku i po letech velkou neznámou a velkým strašákem. Kromě náročné administrativy je odrazují od psaní projektů velmi náročné podmínky jejich udělení či zpětné kontroly i po několika letech.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko


Například Chrudim vloni předložila Bruselu pět projektů. Radnice plánuje například využít příměstského lesa na Podhůře pro turistiku a volnočasové aktivity. Počítá se s obnovou stávajících cest a vybudováním cyklostezek, odpočívadel a rozcestníků. Celkem by to mělo přijít na 16 milionů korun, začít stavět by se mělo už letos.
Bohaté dotace dostávají i zemědělci. Desítky milionů korun nyní proudí pěstitelům cukrové řepy jako náhrada za zrušení cukrovaru v Hrochově Týnci.

Chrudim/ Praha - Zrekonstruovat v obci starý kulturní dům, postavit novou zastávku či vybudovat cyklostezku.
To je jenom malý výčet toho, co se dá zrealizovat za pomoci evropských peněz z takzvaných Regionálních operačních programů (ROP).

Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm takových „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze.
Jenže zvláště menší samosprávy, teda malá města a vesnice, často nevědí, jak na to.

Malé obce se bojí

„Pokud bude starosta malého města žádat o dotaci u některého z ROP, je nutné vypracovat hlavně projekt, který je svým zaměřením v souladu s cíli a aktivitami příslušného ROPu a nemá negativní vliv na rovné příležitosti,“ vysvětluje Barbara Steinová z odboru řízení a koordinace na pražském ministerstvu pro místní rozvoj.

„Žádost o dotaci pak musí doručit příslušnému úřadu regionální rady. Uvedená příslušnost se vztahuje k místu realizace projektu, tedy k místu, kde bude například zrekonstruována zastávka autobusu,“ dodává.

Adresy všech těchto úřadů jsou k dispozici na stránkách www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou také kompletní přehledy všech fondů, ze kterých se dá čerpat.

Dobrá rada nad zlato


Pokud si některý starosta není jistý se svojí žádostí, měl by se však nejdříve obrátit s dotazem na příslušný úřad regionální.
„Bohužel vytvořit zjednodušený návod postupu pro podání žádosti o podporu opravdu nelze. Z tohoto hlediska je vhodnější obrátit se rovnou na pracovníky regionální rady,“ řekla Steinová z ministerstva pro místní rozvoj.

Většina ROP nabízí starostům peníze teprve od prosince 2007, takže do dnešních dnů se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu všech peněz, které v nich jsou.

Finančních možností, jak „zadarmo“ zlepšit podmínky pro život v obci či městě, je tak stále dost.
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Marioneta malé tanečnice.
2

Muzeum chystá výstavu věnovanou jediné loutce

Hasiči varují: Dejte pozor na nevyčištěný komín

Chrudimsko – Topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, nicméně chladné počasí už nyní vedlo řadu domácností, aby si alespoň na noc přitopilo.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Chrudim – Městu se daří snižovat zůstatek nesplacených úvěrů. Radnice si tak bude moci případně vzít bez obav nový úvěr na zajištění některé z připravovaných větších investic.

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Chrudim - Sobotním soupeřem chrudimského týmu byl šestý celek ČFL - SK Benešov. Utkání začali domácí ofenzívně a vypracovali si několik příležitostí.

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení