VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kritika jízdních řádů neutichá. Změny v dubnu

Litomyšl – Připomínek k jízdním řádům ve svitavském okrese je dost. Lidé se zlobí a doprava kolabuje.

23.2.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

Jízdní řády? Zpoždění, prázdné autobusy a vztek lidí na Litomyšlsku. Někteří musí do práce pěšky a mnoho lidí začalo jezdit autem. Jinak to prostě nejde.

Společnost Oredo a Pardubický kraj mají na stole stoh připomínek k jízdním řádům. Jednání proto nekončí. Připomínky starostů k autobusovým jízdním řádům řešil tento týden náměstek hejtmana pro dopravu Jan Tichý. Na jednání do Litomyšle s ním přijeli technologové společnosti Oredo, která pro Pardubický kraj organizuje regionální veřejnou dopravu.

Budeme rušit!

Jednání trvají už dva měsíce po zavedení nových jízdních řádů. Podněty a připomínky nyní řeší Oredo se starosty osobně. Další změny mají nastat prvního dubna. Podle technologů se údajně zruší až deset procent současných spojů. Které to budou, ale zatím nechtějí říci. Zřejmě to ani ještě neví. „Na Litomyšlsku vznikl problém se zpožďováním spojů. Především se jedná o ty, které projíždějí Litomyšlí,“ sdělil technolog Oreda Pavel Matouš. To ukázala analýza prvních dvou měsíců fungování nových jízdních řádů. „Chyby budou od dubna opravené,“ dodal Pavel Matouš.

Na zpoždění ranních autobusů, které odvážejí děti do školy, si stěžuje starosta Chotovic Jiří Sádecký. „Máme s tím problém jak u spoje do Litomyšle, tak u linky do školy do Makova,“ uvedl starosta. Situace by měla být podle Oreda od dubna vyřešena díky tomu, že ranní spoje vyjedou o několik minut dříve. Takže ani případné zpoždění autobusu neohrozí včasný příchod dětí na vyučování.

Zamčené děti?

Na práci šoférů poukázal starosta obce Horky Josef Pechanec. „Jednak nám jde o případ, kdy řidič zastavuje u jiné zastávky, než má. Druhý dotaz se týká bezpečnostních přestávek. Stává se totiž, že autobus veze děti, řidič zastaví na návsi, na dvacet minut je zamkne v autobusu a drží přestávku,“ řekl Josef Pechanec. Za proškolení řidičů je však podle Oreda zodpovědný dopravce. Možnost, že by řidič kvůli bezpečnostní přestávce zamkl cestující ve vozidle, je naprosto nepřípustná. Pokud by k tomu v budoucnu docházelo, budou řidiči za takové jednání sankcionováni.

Místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský kritizuje špatnou informovanost cestujících. „Hovoříme o změnách jízdních řádů k prvnímu dubnu, lidé si sotva zvykli na to, jak autobusy nyní jezdí. Navíc budou některé nevyužívané spoje redukovány. Chci vědět, kdy budou upravené jízdní řády známy, kdy se dostanou k dopravcům a s jakým předstihem se o nich dozví cestující veřejnost,“ podotkl místostarosta Vojtěch Stříteský. Podle jednatele společnosti Oredo Vladimíra Záleského bude podoba upravených jízdních řádů známá již k pátému březnu. „K tomuto datu budou známé nejen upravené jízdní řády, ale také případná redukce některých spojů, u kterých se ukázalo, že jsou nadbytečné,“ dodal Vladimír Záleský.

Nové jízdní řády začaly v celém Pardubickém kraji platit již vloni 11. prosince. Po mnoha letech však byly změny velmi výrazné a řády zkomplikovaly život pracujícím lidem i studentům. Spoje, které byly vytížené, už nejezdí. Ty nové ovšem často jezdí prázdné. Pardubický kraj i společnost Oredo čelí velké kritice od občanů i starostů obcí.

Autor: Iveta Nádvorníková

23.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení