Východočeská města zatím nevědí, jak jinak bojovat s ekonomickou krizí. Ta jim podle odhadů letos sníží příjmy až o deset procent oproti loňskému roku. Především kvůli nižšímu výběru daní.

Tvrdých dopadů se ale bojí také menší obce. „Zatím se nás krize nedotkla, ale u vesnic se mluví až o dvacetiprocentním propadu příjmů. To by byla tragédie, rozpočet máme postavený tak, jako by se nic nemělo dít,“ obává se starosta Bolehoště na Rychnovsku František Kouba.

„Svítit a splácet dluhy za plynofikaci musíme. Museli bychom přerušit výstavbu kanalizace u nové výstavby. Práce na novém chodníku do jedné z místních částí jsme již zastavili,“ dodal starosta.

Největší problémy hrozí právě obcím, které splácejí vysoké dluhy za kanalizace či plynofikace, pro malé obce takřka šibeniční investice.

Dobře jsou na tom paradoxně obce, které schvalovaly letošní rozpočet až po Novém roce. Teprve nyní se totiž rizika krize objevují v plné nahotě a starostové tak předvídaný propad příjmů stihli zakomponovat do rozpočtů.

„Snížili jsme plán letošních příjmů oproti loňským o sedm procent. Ale teď už ani nevím, jestli to bude dostatečné,“ řekl starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal. „Ale máme tuto rezervu největší z okolních měst, jiní starostové v tak velký propad nevěří,“ dodal. Škrty v investicích však Moravská Třebová, stejně jako další města, nechystá: má z loňska rezervu z prodeje městských bytů.

Hlinsko počítá s příjmy v loňské výši a šetřit hodlá podle starostky Magdy Křivanové především na provozních výdajích: papíru, elektřině a podobně.