Od prvního ledna příštího roku si budou lidé moct čistit sami komíny, má to však jeden háček, alespoň jednou za rok musí komín překontrolovat kominík se živnostenským listem.

Místo stvrzenky pak provozovateli komína vyplní zprávu o kontrole.
I tak by se dalo velmi zjednodušeně interpretovat nové nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Nabyde účinnosti prvním lednovým dnem příštího roku s tím, že nový předpis se týká jak rodinných a bytových domů, tak chat a chalup.

Novinkou je formulář o kontrole

Zatímco do současné doby kominík při čištění vystavil pouze stvrzenku, nově musí vyplnit zprávu o kontrole spalinových cest. Slouží k tomu formulář, který je přílohou nového předpisu. „Považuji za samozřejmé, že po provedené kontrole či čištění bude zákazníkovi vystaven doklad o stavu spalinové cesty, kde bude uveden její stav a případné závady dle závažnosti i s termínem jejich odstranění. Některé z odborných firem, které zajišťují kontrolu a čištění komínů, již zprávy o provedené kontrole a čištění vydávají, z tohoto důvodu nepředpokládám výrazné zvýšení cen za provedené práce,“ sdělil cechmistr společenstva kominíků ČR Pardubického Kraje Roman Kabele.

„Cena včetně vystavení zprávy o stavu spalinové cesty se pohybuje dle náročnosti a použité techniky mezi 295 až 900 korunami,“ dodal Kabele.
Nový předpis však také pro majitele nemovitostí znamená úlevu. Kdo vytápí byt či dům dřevem nebo uhlím, doteď si musel na čištění komína šestkrát ročně zvát kominíka. Teď bude moci komín čistit sám. Zda to dělá dobře, potvrdí právě povinná roční kontrola.

Objem práce kominíků to pravděpodobně zásadně neovlivní. „Vzhledem k tomu, že nová vyhláška určuje lhůty na čištění spalinových cest v menším rozsahu a zároveň umožňuje provádět čištění spalinových cest na tuhá paliva svépomocí, tak nepředpokládám zvýšený zájem o čištění či revize komínů,“ konstatoval cechmistr společenstva kominíků ČR Pardubického Kraje Roman Kabele.

Při vzniku požáru hrozí pokuta

Od připravovaného předpisu si hasiči slibují především zvýšení bezpečnosti. Podle mluvčí hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Venduly Horákové by nové nařízení vlády mohlo přimět lidi opravdu alespoň čistit komíny.

I když si nenechají zpracovat zprávu od kominíka, která bude potvrzovat kontrolu stavu komína, mnozí lidé si alespoň komín vyčistí.
„Na fyzické osoby se kromě vzniku požáru nevztahuje možnost kontrol, které vykonávají příslušníci HZS. Kontrola na tyto osoby začíná vznikem požáru. V případě, že je příčina vzniku požáru spojena s neudržovaným komínem, dopouští se fyzická osoba porušení ustanovení o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. V tomto případě hrozí fyzické osobě pokuta do výše 25 tisíc korun a navíc omezení plnění od pojišťovny, pokud je nemovitost pojištěna, což je následně pro toho, kde vznikl požár od komínu vlivem vznícení či vzplanutí sazí, dost zásadní finanční problém,“ potvrdil Deníku vyšetřovatel hasičů Daniel Norek z HZS Pardubického kraje.

V případě vzniku požáru, kdy vznikne požár vlivem nevyhovujícího stavu komína, je za něj zpravidla zodpovědná odborně způsobilá osoba, která provedla kontrolu komína a vystavila osvědčení, ve kterém je popsáno, že je komín bez závad a lze ho pro daný tepelný spotřebič bez omezení používat.

„Co se týče příčin vzniku požáru komínů, většina požárů vznikla vlivem nečištění komína - vznícení či vzplanutí sazí. V současné době jako příčina požáru - špatný technický stav, je minimální. V případě vznícení či vzplanutí sazí v komíně může dojít i k výbuchu, kdy dojde k rychlému pnutí stavebního materiálu, výbuch může poškodit i statiku objektu. Záleží na každém člověku, zda chce bezpečně topit,“ uzavřel Daniel Norek.

Monika Suchá