VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medu bude letos o něco méně

Nasavrky – S létem vrcholí rok co rok i na Chrudimsku včelařská sezóna.

28.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Jindřichohradeckého deníku

Jaká byla ta letošní? Ptali jsme se Josefa Lojdy, zástupce ředitele nasavrckého učiliště a vzdělávacího centra.

Bude medu dostatek?
Včelaři v těchto dnech vytáčejí poslední snůšku. Celkově lze říci, že počasí včelám letos tak docela nepřálo, rok bych hodnotil jako mírně podprůměrný. Jarní snůška květového medu nebyla téměř žádná. Období, kdy kvetla řepka a ovocné stromy, totiž v naší oblasti víceméně propršelo. Situaci trochu zachránila až pozdější medovicová snůška. Hlavně ve vyšších oblastech okresu, kde medovice tolik nezasychala.

Zmínil jste květovou a medovicovou snůšku, jaký je mezi nimi rozdíl?
Jak už název napovídá, květový med vyrábějí včely přímo z nektaru doneseného z květů. V případě medovicového medu vstupuje mezi rostlinu a včelu ještě další producent, typickým příkladem jsou mšice. Zjara se setkáváme pouze s květovým medem, s postupujícím časem ale přibývá podíl toho medovicového. I v létě se ale setkáme s květovým medem, ještě teď kvetou například slunečnice.

Kolik medu vlastně dokáže za sezónu jedno včelstvo vyprodukovat?
Na to se obtížně odpovídá. Jsou oblasti a roky, kdy včely vytvoří až padesát kilogramů, jindy je to podstatně méně.

Uvedl jste, že někteří včelaři v těchto dnech vytáčejí poslední snůšku. Pro letošek tedy včelám „padla“? Co vlastně tento hmyz po zbytek roku dělá? A co dělají včelaři?
Hmyz se nyní pomalu připravuje na příští sezónu. Líhne se nová generace, která začne vytvářet přezimující včely. Úkolem včelaře je, aby včelstvo řádně nakrmil a provedl léčbu, právě v tomto období začíná léčba proti varroáze. Mimochodem, právě letos na jaře se u Smrkového Týnce objevil i výskyt moru včelího plodu, takže boj s nemocemi nemůžeme podcenit. Na podzim se také znovu rozběhne výuka včelařů v Nasavrkách, včelaři budou po prázdninách procházet především teoretickou přípravou.

Předpokládám, že i vy osobně se kromě výuky věnujete včelařství také prakticky. Kolik máte včelstev?
Vlastních včelstev mám pětadvacet. Je to právě tolik, abych práci dokázal většinou zvládnout sám. Na úlech moderní konstrukce není technologie jejich obsluhy až tak náročná, dříve to bývalo o poznání horší. Bez cizí pomoci se neobejdu vlastně jen v období vytáčení medu.

Autor: Marek Nečina

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení