VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mohlo být ještě hůř, krize zpomaluje, říká odborník

Východní Čechy - Je to nejvyšší únorový nárůst nezaměstnanosti v české i východočeské historii. V Královéhradeckém kraji vzrostla za jediný měsíc o půl a v Pardubickém dokonce o 0,6 procenta. Přesto se ve světle ekonomické krize a z ní vyplývajících černých očekávání dá problém vidět i z té lepší stránky. Totiž, mohlo být ještě hůř.

10.3.2009
SDÍLEJ:

POSLEDNÍ FOTKA – A DOMŮ. Prvních osm občanů Mongolské republiky se o víkendu rozloučilo s Pardubicemi a s využitím vládního projektu dobrovolných návratů odletělo do vlasti. Snímek je z pardubického nádraží. Foto: Milan Daniel

Masivní propouštění na počátku roku nasvědčovalo podle řady expertů tomu, že v únoru vyskočí nezaměstnanost až o celé procento.

„Čísla mě potěšila. To nejhorší máme možná za sebou. Nárůst počtu lidí bez práce je o trochu nižší, než jsme se obávali. V příštích měsících už nezaměstnanost neporoste takovým tempem jako doposud,“ domnívá se ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Je optimistou i přesto, že se firmy většinou už zbavily zahraničních agenturních pracovníků. Ti se tak po propuštění neprojevovali v evidencích úřadů práce. „Obávali jsme se, že se krize nyní větší měrou dotkne i kmenových zaměstnanců a bude bude sílit především v elektrotechnickém průmyslu , ale nestalo se tak,“ dodal Klimpl.

V celých východních Čechách, které mají zhruba milion obyvatel, je nyní 40 tisíc nezaměstnaných. A jen necelých pět tisíc volných pracovních míst.
Nahlášená propouštění však už nejsou tak masivní jako v minulých měsících. Naopak se jako každoročně začíná rozšiřovat nabídka sezonních a také veřejně prospěšných prací pro obce.

Únorová nezaměstnanost ve východních Čechách

Není práce, první Mongolové se vracejí domů

Pardubice/ Je to první vlaštovka úspěšného projektu, nebo naopak důkaz propadáku?

Prvních osm Mongolů, kteří v našem kraji pracovali ve firmách jako agenturní pracovníci a o místo přišli při současném propouštění, se o víkendu rozloučilo s Pardubicemi a s využitím vládního projektu dobrovolných návratů odletělo do vlasti.

Od státu za to každý dostává 500 Euro na cestu a letenku navrch. I jeden ze zastánců projektu, Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva, připustil, že zájem o projekt je mezi občany třetích zemí malý.

„Nezájem daný tím, že ti lidé investovali spoustu peněz na cestu sem, zadlužili se ve svých domovech s vidinou peněz, které si přivezou odsud. A státní příspěvek jim vrací jen 10 nebo 20 procent vkladu. Návrat je pro ně prostě neekonomický a cizinci se zde snaží udržet všemi dostupnými prostředky,“ uvedl Daniel.

Mongolové jsou mezi cizinci prakticky jediní, kdo o nabídku státu jeví aspoň nějaký zájem. Z 30 cizinců, kteří se do projektu zaregistrovali v Pardubickém kraji, je 27 Mongolů.

Naproti tomu Vietnamci řeší nezaměstnanost jinak: mění si účel pobytu ze „zaměstnání“ na „podnikání“.
Důkazem je, že od počátku roku už v kraji požádaly o ohlášení živnosti stovky Vietnamců.

Autor: Kamil Dubský

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Chrastecké ženy se sekačkami. Potkat je můžete například v zámeckém parku nebo na travnatých plochách v oblasti chrasteckých Lipek.

Sekaček se chopila i trojice žen

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Pardubice - Policisté v Pardubickém kraji žádají veřejnost o pomoc pří pátrání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies