Upozorňují na to dopravní policisté. V Pardubicích se totiž prodávají pravě takováto jízdní kola obohacená o elektromotor. Jenže má to háček – jedná se vpodstatě o motocykly!

„Spousta občanů si myslí, že je to jízdní kolo s motorkem, s obsahem do padesáti kubických centimetrů a maximální konstrukční rychlostí do 25 kilometrů v hodině a že na takové není třeba mít řidičský průkaz. Jenže opak je pravdou. Rozdíl je v tom, že motor pro kolo, na které není potřeba řidičské oprávnění, musí být pomocný a dodatečně namontovaný. Jenže u některých výrobků je motor pevnou součástí samotného rámu a na takové kolo se pak vztahují stejné podmínky, jako na nejmenší kubatury motocyklů,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

A tak si sice můžete pořídit kolo s motorkem, který za vás bude roztáčet kola, na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že policie po vás při jízdě bude požadovat nejen řidičský průkaz, ale také například zelenou kartu, ohrannou přilbu nebo technický průkaz.
„Upozorňujeme občany, kteří si podobné dopravní prostředky pořizují, aby jejich výběru věnovali velkou pozornost s ohledem na to, jakým způsobem ho budou užívat,“ nabádá Maturová.

Dobré je si zároveň dát pozor i na další věc. Protože v případě elektřinou poháněného motokola si zákazník v krámě pořizuje vpodstatě motocykl – elektrokola tohoto typu jsou podle zákona chápána jako mopedy – musí od prodejce obdržet i obvyklé návody k použití v českém jazyce a doklad o tom, že výrobek je schválen a způsobilý pro provoz na pozemních komunikácích. Řidič motokola proto musí mít řidičské oprávnění skupiny AM a dbát všech pravidel silničního provozu jako jiní řidiči.