VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstek ministra: 'Takový odpor jsem nikdy nezažil!'

Pardubice - Počet i rozsah přípomínek k projektu spalovny AVE CZ byl obrovský, konstatoval na včerejší tiskovce Bláha.

2.2.2010 1
SDÍLEJ:

Odpor proti spalovně vyjadřovali lidé různě...Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Za patnáct let své praxe, co působím na ministerstvu životního prostředí (MŽP), jsem se nikdy nesetkal s tak silným odporem k nějakému projektu, jako byl ten, s kterým přišla společnost AVE CZ, tedy s modernizací spalovny v Rybitví,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha při včerejší tiskové konferenci.

„Počet i rozsah připomínek byl obrovský. Ze strany veřejnosti šel do tisíců,“ nechal se slyšet náměstek ministra.

„Nesouhlasný postoj veřejnosti jsme brali jako silný faktor při našem rozhodování. Obvykle bývá zvykem, že se k posuzování vlivů na životní prostředí vyjadřují spíše méně početná občanská sdružení ekologického zaměření, ale v tomto případě byl patrný i nesouhlas chemiků, lékařů, pracovníků lázní a mnoha dalších profesí,“ poznamenal Karel Bláha.

„Nedá se tvrdit, že jsme vyhověli hlasu ulice, města či regionu. Udělali jsme to, co jsme udělat měli, vzali jsme v potaz jednoznačný názor veřejnosti, která se vyslovila proti tomuto projektu,“ pokračoval náměstek ministra životního prostředí.
„Unikátní bylo i to, že tu panovala shoda napříč politickým spektrem,“ dodal Bláha.

„To, že jsme své stanovisko vydali až v poslední den lhůty, kterou jsem slíbil na prosincovém veřejném projednávání v pardubické ČEZ Areny, neznamenalo, že bychom chtěli veřejnost napínat nebo snad něco skrývat.,“ zdůraznil náměstek ministra životního prostředí.
„Lhůta se ukázala být jen tak tak dostačující. Samotné odůvodnění našeho stanoviska jsme pilovali do posledních hodin, aby bylo v souladu se zákonem i se všemi dostupnými připomínkami, a také proto, aby bylo pokud možno co nejobjektivnější a oproštěno od emocí, které podle mého názoru do úřednické činnosti nepatří,“ vysvětlil Bláha.

„Co se týče politizace celého procesu, tak chápu, že politické akce, které vedou k získání masivní podpory nebo nepodpory nějakého záměru, jsou velmi účelovou záležitostí. Z tohoto pohledu nelze konstatovat, že by nesplnily svůj účel,“ vyjádřil se na dotaz Deníku náměstek ministra životního prostředí.

„Výrazně negativně jsem v tomto směru vnímal především situaci, která nastala po setkání s náměstkem hejtmana Pardubického kraje Janem Tichým. Poté, co jsme spolu skoro hodinu debatovali o tom, co je špatně a co by se mělo zlepšit, a kdy jsme se domluvili, že se zatím k průběhu jednání nebudeme vyjadřovat, protože jsem některé kroky musel konzultovat s právníky, rozeslala pardubická ČSSD své prohlášení do médií. Na něj jsem pak reagoval poněkud podrážděně. Netajil jsem se v něm s tím, že politizace má jiné cíle než uspokojivé dokončení celého procesu EIA,“ doplnil Karel Bláha.

„Nikdy jsem ale netvrdil, že angažovanost politických stran v procesu by byla nějakým negativním vlivem. Například pardubický primátor Jaroslav Deml a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a jejich úřady nám velmi pomohli při organizování veřejného projednávání záměru, a to nejen organizačně, ale i finančně,“ prozradil náměstek ministra, který potvrdil, že konečné rozhodnutí o záměru společnosti AVE CZ závisí na rozhodnutí regionálních samospráv.

„Naším nesouhlasným stanoviskem neříkáme, že už nikdy nikdo nemůže předložit podobný záměr a že se jím nebudeme zabývat,“ upozornil.

Autor: Tomáš Dvořák

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Ilustrační foto

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení