VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NEZAMĚSTNANOST NA CHRUDIMSKU: Pracanti načerno uvízli v síti kontrolorů

Chrudim/Třemošnice /GRAFY A TABULKY, KOMENTÁŘ ÚŘADU PRÁCE/ - Na staveništi Penny Marketu v Třemošnici prošlo kontrolou 17 pracovníků. V případě Kovolisu si úřady posvítily na 269 lidí.

10.3.2011
SDÍLEJ:

Na staveništi Penny Marketu v Třemošnici prošlo kontrolou 17 pracovníků. V případě Kovolisu si úřady posvítily na 269 lidí.Foto: Pavel Kalina

Citelné finanční pokuty nebo i vyřazení z evidence úřadu práce teď hrozí lidem, kteří uvízli v sítích kontrolních akcí provedených nedávno v Třemošnici a v Ronově nad Doubravou.

Kontroly proběhly v součinnosti Úřadu práce v Chrudimi, ale také orgánů cizinecké policie Pardubice a oblastního inspektorátu práce v Hradci Králové.
V objektu staveniště prodejny Penny Market v Třemošnici prošlo fyzickou kontrolu totožnosti všech 17 pracovníků přítomných na staveništi. Na stavbě pracovali i čtyři rumunští pracovníci, legálnost jejich zaměstnávání je nadále předmětem probíhající kontroly.

„Při kontrole bylo dále zjištěno, že žádný z přítomných pracovníků není uchazečem o zaměstnání, což bylo ověřeno písemnými dotazy na příslušných úřadech práce,“ uvádí Jan Vichr z chrudimského úřadu práce.

Další kontrola se uskutečnila u zaměstnavatele Kovolis Hedvikov, a to na pracovištích v Hedvikově i v Ronově nad Doubravou. Zde bylo zkontrolováno 269 osob - zaměstnanců Kovolisu Hedvikov či subdodavatelských firem, rovněž tak i 25 cizinců.

Ze strany Kovolisu Hedvikov nebylo zjištěno žádné porušení zákona o zaměstnanosti, pracovněprávní vztah cizinců a agentury práce je ale nadále předmětem probíhající kontroly. Pracovníci cizinecké policie ale uložili několika cizincům pokuty za porušení povinností v souvislosti s prokazováním totožnosti při kontrole legálnosti pobytu. V Hedvikově a v Ronově byly zjištěny i tři případy, kdy zde načerno pracovali uchazeči o zaměstnání vedení v evidenci ÚP v Chrudimi.

Před úřadem práce se neschováte, objevení vás navíc přijde draho

Objevení „hříšníci“ se provinili tím, že ačkoliv byli vedení v evidenci ÚP v Chrudimi, svou pracovní činnost na úřad práce nenahlásili. „Tím porušili povinnost danou jim zákonem o zaměstnanosti. Porušení uvedené povinnosti bude úřad práce dále řešit – uchazečům teď hrozí kromě udělení pokuty i vyřazení z evidence,“ dodává Jan Vichr z kontrolního a právního oddělení ÚP v Chrudimi.

U jednoho pracovníka dodavatelské firmy, občana Slovenské republiky, mají navíc kontroloři podezření na porušení ohlašovací povinnosti ze strany jeho zaměstnavatele.

Provedené kontroly potvrdily předpoklad, že se nemusí vyplácet hrát před úřady jakousi hru na schovávanou. Vždyť už bez ohledu na možnost placení bolestivé pokuty se lidem prodraží i jen samotné vyřazení z evidence úřadu práce. Přijdou tak totiž nejen o důležitý kontaktní kanál při shánění možného příštího zaměstnání, ale také například o možnost nabídky a úhrady různých rekvalifikací. Navíc si pak hříšníci sami musí hradit i zdravotní pojištění. To vše v době, kdy trh práce na Chrudimsku, i přes mírné zlepšení, stále ještě zrovna nepřekypuje lukrativními nabídkami.

Nezaměstnanost v regionu? Knečně dobré zprávy. V Královéhradeckém i Pardubickém kraji v únoru překvapivě klesl počet lidí bez práce. Na jaře bude pokles pokračovat. VÍCE ČTĚTE ZDE

To ostatně potvrzují také aktuální čísla, podle nichž se sice míra nezaměstnanosti v okrese ke 28. únoru snížila o 0,31 procentního bodu, stále však představuje 11,53 procenta. V evidenci ÚP bylo ke zmíněnému datu celkem 6235 uchazečů o zaměstnání, což je o 158 osob méně než ke konci ledna 2011 a zároveň o 209 osob méně než ve stejném období předcházejícího roku. Na úřad práce se v únoru přišlo nově zaevidovat 396 uchazečů, zároveň však úřad práce v průběhu února 554 uchazečů z evidence vyřadil.

„Lze očekávat, že v březnu bude míra nezaměstnanosti ještě částečně pod vlivem úbytku sezónních prací, ale očekáváme postupné snižování počtu evidovaných uchazečů a míry nezaměstnanosti. V únoru jsme zaznamenali rovněž nárůst volných pracovních míst hlášených zaměstnavateli o přibližně 80 v porovnání s lednem. Nové hromadné propouštění nemáme hlášeno,“ doplňuje řeč čísel Miroslav Panák, vedoucí oddělení trhu práce a analýz chrudimského úřadu práce.

Grafy a statistiky Úřadu práce Chrudim za únor 2011
Grafy a statistiky Úřadu práce Chrudim za únor 2011
Grafy a statistiky Úřadu práce Chrudim za únor 2011
Grafy a statistiky Úřadu práce Chrudim za únor 2011
Grafy a statistiky Úřadu práce Chrudim za únor 2011

OFICIÁLNÍ KOMENTÁŘ ÚŘADU PRÁCE K NEZAMĚSTNANOSTI:

Okres Chrudim

Míra nezaměstnanosti v okrese Chrudim k 28. 2. 2011 se snížila o 0,31 procentního bodu na hodnotu 11,53 %, a je nižší i proti stavu ke konci února předcházejícího roku, kdy byla míra nezaměstnanosti 11,89 %. V evidenci úřadu práce bylo k 28. 2. 2011 celkem 6235 uchazečů o zaměstnání, což je o 158 osob méně než ke konci ledna 2011, a o 209 osob méně než ve stejném období předcházejícího roku.

Pohyb uchazečů v průběhu února byl nižší (-421) než v lednu 2010, a nižší než ve stejném období předcházejícího roku (-185). Na úřad práce se nově přišlo zaevidovat 396 uchazečů, zároveň však úřad práce v průběhu února 554 uchazečů z evidence vyřadil. Počet absolventů se zvýšil o 2 na celkový počet 331.

Lze očekávat, že v období března bude míra nezaměstnanosti ještě částečně pod vlivem sezónních prací, ale očekáváme postupné snižování počtu evidovaných uchazečů a míry nezaměstnanosti. V únoru jsme zaznamenali rovněž nárůst volných pracovních míst hlášených zaměstnavateli o cca 80 v porovnání s lednem 2011. Nové hromadné propouštění nemáme hlášeno. (úp)

Autor: Marek Nečina

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marioneta malé tanečnice.
2

Muzeum chystá výstavu věnovanou jediné loutce

Kominík při práci.

Hasiči varují: Dejte pozor na nevyčištěný komín

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Chrudim – Městu se daří snižovat zůstatek nesplacených úvěrů. Radnice si tak bude moci případně vzít bez obav nový úvěr na zajištění některé z připravovaných větších investic.

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Chrudim - Sobotním soupeřem chrudimského týmu byl šestý celek ČFL - SK Benešov. Utkání začali domácí ofenzívně a vypracovali si několik příležitostí.

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení