VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obilí se letos sklidí méně. Jaro bylo příliš suché

Chrudimsko -  Pšenici, ječmen a další obiloviny najdeme letos na Chrudimsku na zhruba 17 500 hektarech. Z toho jen samotná pšenice ozimá může zabrat 11 800 hektarů. Další významnou plodinu představuje řepka olejná, jejíž květy žlutě svítily na zhruba 6 300 hektarech.

3.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Někteří zemědělci hospodařící v níže položených oblastech okresu se vrátili rovněž k pěstování cukrové řepy, jejíž bulvy se využívají i k výrobě lihu.

Fialový zázrak?

Jsou i pole, jež při potulkách krajinou leckoho překvapí. Mezi ně patří i rozlehlé lány zářící intenzivní fialovou barvou. Roste na nich nějaká léčivka? Nebo koření? „To ne. Jedná se o svazenku vratičolistou. Je to meziplodina a při správném použití zabraňuje půdní erozi. Pěstuje se spolu s obilovinami. V srpnu se zaseje a v zimě v porostu sama vymrzne. Případně se obilí zaseje až na jaře do pole, kde předtím svazenka byla. Je tak zajištěna půdopokryvnost i přes zimu, což ovlivní pozitivně i hospodaření s vodou v půdě. Svazenka je známá i jako zelené hnojení, jež se na podzim zaorá. Výjimečně se na Chrudimsku pěstovala i na osivo. Patří mezi medonosné plodiny," vysvětluje ředitelka Agrární komory Chrudim Vanda Rektorisová.

Na Chrudimsku dále rostou lány žita, jehož klasy jsou očkovány námelem, sloužícím k výrobě léků. U Jenišovic narazíme i na kmín, jinde třeba na pole plná makovic.

Hnůj mizí z polí

Na stále menší ploše se naopak pěstuje len pro využití v textilním průmyslu. Ubývá i jetelů, vojtěšky a dalších pícnin. Zde je na vině klesající živočišná výroba.

„Kvůli menšímu počtu zemědělských zvířat stále častěji půdě chybí živiny, jež se do ní dostávaly ve formě kravského hnoje. A kvůli menším rozlohám pícnin a okopanin je také stále těžší dodržet ideální osevní postup, kdy se mají plodiny v cyklech na polích střídat. Takže se teď stává, že jsou po roce na stejném poli opakovaně obiloviny či řepka. Živiny je pak třeba dodávat v podobě minerálních hnojiv. Další problém představuje možný přenos rostlinných chorob," pokračuje Vanda Rektorisová.

Výnosy klesnou

A jak to letos bude s výnosy? „Na budoucí úrodě se podepíšou holomrazy, jež v zimě zasáhly hlavně pole v nižších nadmořských výškách. Plodinám neprospělo ani jarní sucho. Výnosy budou asi o 20 procent nižší než vloni, kdy se obilovin sklízelo kolem šesti tun z hektaru," uzavírá Vanda Rektorisová.

Autor: Marek Nečina

3.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení