VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpad se energeticky využije v cementárně!

Prachovice – Pro odpad, který již není jiným způsobem zpracovatelný a využitelný, se v Pardubickém kraji nabízí nová možnost energetického využití v rotačních pecích Cementárny Prachovice.

26.4.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Nová provozovna společnosti Ecorec v areálu společnosti Holcim zpracovává technicky přetříděný komunální odpad. Otevřena byla v minulých dnech za účasti představitelů Pardubického kraje, hejtmana Radko Martínka a radního zodpovědného za životní prostředí, zemědělství a venkov Václava Kroutila.
„Ve srovnání s podobnými záměry se tento začal realizovat prostřednictvím cementárny bezkonfliktním způsobem. Cementárna zde funguje již řadu let a lze předpokládat, že tomu tak bude i do budoucna," uvedl hejtman Radko Martínek při otevření provozovny Ecorec, která dokáže zpracovat až 65 tisíc tun odpadu ročně.

„Vždy přísně dbáme na plnění limitů ochrany ovzduší a dalších prvků životního prostředí jako celku," říká ředitel společnosti Ecorec Milan Maciga. Podle něj vozí do Prachovic komunální odpad pouze ze sousedních krajů, nikoliv však Pardubického.

Projekt byl realizován z vlastních finančních prostředků, tedy bez nároku na jakékoliv dotace či podpory z veřejných prostředků.

„Uvidíme, jak jednotlivá města a obce ze spádové oblasti tuto možnost využijí a zda se firma stane jedním z hráčů na trhu s odpady na území Pardubického kraje," nastínil radní Václav Kroutil partnerství mezi oběma subjekty.

„V připravovaném krajském plánu odpadového hospodářství by se podle našeho názoru měla značně zvýšit protříděnost biologické složky komunálního odpadu a tato část by se měla vracet zpátky do půdy jako potřebná organická hmota. Jako zemědělec, ekolog a venkovan se totiž nemůžu smířit s tím, že by se tato složka měla spalovat," odkazuje radní Václav Kroutil na záměr, jak se kraj chystá na využívání komunálního odpadu. 

Autor: Redakce

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kdo nabídne Chrudimi vánoční strom?

Kdo nabídne Chrudimi vánoční strom?

Lesní porosty, letecký snímek. Ilustrační foto

V lesích přibývá usychajících stromů

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Drzý zloděj vykrádal stany

Třemošnice – Návštěvníkům třemošnického hudebního festivalu Čwachták fest pokazil radost zloděj, který vykrádal jejich stany. V některých dokonce spali lidé.

V Kraskově se uskutečnil skvělý triatlon

Kraskov – Před pěti lety se v hlavě Petra Chmelíčka (člena Spolku Kraskov pro děti a mládež) zrodil nápad uspořádat amatérský závod v triat-lonu. Neměli jsme žádné zkušenosti a tak za to, že závod hned napoprvé proběhl hladce a s velkým úspěchem, vděčíme hlavně jemu.

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

Hlinsko – „Je to paráda, nádhera, úplný houbařský ráj! V životě mě dosud nic takového nepotkalo, a to už je co říct, protože chodívám do lesa běžně i několikrát v týdnu," prohlásil amatérský mykolog Jiří Laštůvka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení