VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubický kraj má třetí nejnižší nezaměstnanost v ČR

Východní Čechy - Nezaměstnanost v regionu v dubnu výrazně poklesla. Bez práce bylo 39 282 lidí, což je o 4196 nezaměstnaných méně než v březnu.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Úřad práce v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Region si vede dobře i v celostátním srovnání: Pardubický kraj  s podílem 5,3 procenta lidí bez práce má společně s Jihočeským krajem třetí nejnižší nezaměstnanost v Česku, Královéhradecký kraj s 5,4 procenta nezaměstnaných je jen o stupínek níž. V Česku činila v dubnu průměrná nezaměstnanost 6,7 procenta.

Počet lidí na dávkách neklesá

Ačkoli od ledna klesl na na východě Čech počet nezaměstnaných už téměř o osm tisíc, na výplatě sociálních dávek se to zatím výrazněji neprojevilo

„Nám se sice snižuje nezaměstnanost, ale na dlouhodobé nezaměstnanosti se to projevuje jen nepatrně," upozornil ředitel královéhradecké pobočky Úřadu práce Martin Horák. Podle něj z evidence odcházejí hlavně krátkodobě nezaměstnaní, kteří se do situace, kdy by museli brát dávky hmotné nouze, ještě nedostali. „Ekonomická situace lidí závislých na dávkách se výrazně nemění," konstatoval Martin Horák.

Stejné je to v Pardubickém kraji. Podle ředitele pardubické pobočky Úřadu práce Petra Klimpla je skupina lidí, která bere dávky, dlouhodobě nezaměstnatelná, a pokud se jim podaří sehnat zaměstnání, pak jen s příspěvkem od úřadu práce. „Když příspěvek skončí, skončí i oni. Ale aspoň si obnoví pracovní návyky," podotkl Petr Klimpl.

Rychnovsko je stále na špičce

Nejvýrazněji klesla nezaměstnanost na Svitavsku, kde se od od března snížila o 1,2 procenta,  na Chrudimsku pokles činil 0,9 procenta.

Co stojí za tak výrazným úbytkem nezaměstnaných? Ředitelé úřadů práce se shodli, že  je to  zejména oživení ekonomiky, velká poptávka firem po pracovních silách a zahájení sezonních prací. Podle Petra Klimpla však situaci ovlivňuje i aktivní politika zaměstnanosti, kterou úřady práce provádějí. „Poskytujeme dlouhodobě nezaměstnaným nové pracovní příležitosti u příspěvkových organizací, ale také u dalších zaměstnavatelů," řekl.

Martin Horák byl s dubnovým vývojem zaměstnanosti spokojen. „Pokles byl ještě o něco výraznější, než jsme očekávali," konstatoval, ale varoval, že v následujících měsících už úbytek nezaměstnaných nebude tak razantní.

Martin Horák je spokojen zejména se situací na Rychnovsku, kde  je nezaměstnanost dlouhodobě velmi nízká. V rámci ČR je Rychnovsko s podílem 3,6 procenta lidí bez práce na druhém místě. Předstihla je jen Praha-východ, která má 3,1 procenta nezaměstnaných.

Ale i Trutnovsko, které na tom bylo v dubnu v regionu nejhůře, se s podílem 6,7 procenta dostalo na celostátní průměr. „Což je dobrý výsledek," řekl Martin Horák.

Nejlépe v Praze, nejhůře v Ústí

Nezaměstnanost v Česku se z březnových 7,2 procenta minulý měsíc snížila na 6,7 procenta, bez práce bylo 491 585 lidí. Nejnižší nezaměstnaností se může opět pochlubit Praha, kde je bez práce 4,8 procenta lidí, následuje Plzeňský kraj se 4,9 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde dosáhla deseti procent.

Počet lidí bez práce opět klesl
                                    Počet          Počet       Podíl (pct)  Podíl (pct)
                                    duben         březen       duben        březen
Královéhradecký kraj   20 506        22 440         5,4            5,9
Hradec Králové              6782            7312         6,1            6,6
Jičín                               2342            2652         4,3            4,9
Náchod                          3922            4387         5,1            5,7
Rychnov n. K.                2039            2278         3,6            4,1
Trutnov                          5421            5811          6,7           7,1

Pardubický kraj             18 676         21 048         5,3           5,9
Chrudim                          4036             4688         5,5           6,4
Pardubice                        5139              5632        4,4           4,9
Svitavy                            4706              5513        6,6           7,8
Ústí nad Orlicí                   4795              5215         5,1           5,5

Autor: Ivana Vitovská

14.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies