VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příměstské tábory jsou hitem. Mají plno

Východní Čechy – Hitem letošních prázdnin jsou jednoznačně příměstské tábory. Pro děti jsou tak připravené cyklistické i turistické výlety i adrenalinová zábava za stokoruny na den.

4.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Pionýrské skupiny OSMA

Klasický tábor je možné pořídit i na splátky, za ten příměstský se platí poměrně malé částky. Většinou už je plno, zájem je velký.

Pořadatelé klasických kempů zareagovali na finanční krizi nabídkou placení letních táborů na splátky.

„Příměstské tábory už máme vcelku plné. Volné místo máme ještě v jednom zaměřeném na výlety po Novobydžovsku a Českém ráji, který se koná od 4. do 15. července. Cena je sto korun na den,“ uvedl Milan Pešta z Domu dětí a mládeže při ZŠ Karla IV. v Novém Bydžově. A dodal, že zájem o příměstské tábory se na Novobydžovsku rok od roku zvyšuje.

Naopak nouzi mají o zájemce na letní tábor Plátěná osada. „Byly doby, kdy už jsme v únoru měli přihlášených sto dětí. V současnosti zájem klesá. Nejde o to, že by děti už neměly o tábory zájem, spíše je to z finančních důvodů. Většina firem navíc přestala na dětské tábory přispívat,“ vysvětluje Pešta. V novobydžovském domě dětí a mládeže proto uvažují, že příští rok začnou rodičům nabízet platbu tábora na splátky a možné je poslat dítě pouze na polovinu turnusu.

Příměstský tábor nabízejí také v Chlumci nad Cidlinou. „Dali jsme si limit třicet dětí, a ten už máme plně obsazen, dokonce jsme museli děti odmítat,“ uvedla Mirka Khorelová z chlumeckého domu dětí a mládeže, který se může pochlubit tím, že má zaplněné i všechny termíny klasických táborů. Po dohodě je zde možné tábor zaplatit i nadvakrát či natřikrát.

Splátkový kalendář nabízejí rodičům také v Domě dětí a mládeže v Třebechovicích pod Orebem. „Jedeme na pobytový tábor do Orlického Záhoří v termínu od 14. do 26. srpna a volná místa stále jsou,“ upozornila ředitelka Bohuslava Bartošová.

I zde ještě mohou rodiče hlásit své ratolesti na příměstský tábor, který se koná první červencový týden. Pro děti jsou za sto až dvě stě korun na den připraveny výlety po památkách a přírodních krásách regionu. Adrenalinovou zábavu slibuje příměstský kemp v Lanovém parku u Stříbrného rybníka.

„Organizujeme šest pětidenních cyklů vždy pro třicet dětí a většina turnusů už je naplněna. Zbývají nám dvě volná místa v termínech od 18. a 25. července,“ uvedl Pavel Balda z pořádající PIRANHAagency.

V nabídce tábora, který stojí 1200 korun, je lanový, horolezecký, vodní a střelecký program zakončený sjezdem řeky Orlice. Také hradecký Dům dětí a mládeže v Rautenkrancově ulici připravil v srpnu pro děti školou povinné tři tematicky zaměřené tábory.

Přes internet můžete prověřit tábor i instruktory

Hradecko – Pro celou řadu rodičů může být stresující fakt, že svěřují svou ratolest do rukou cizímu člověku. Na českých táborech však k vážnějším nehodám dochází jen zřídka. Rovněž hygienikové hlásí velice dobrý stav rekreačních zařízení pro děti.

„Nejvážnějším zraněním na našem táboře byl před několika lety vyražený zub jednoho chlapce. Stalo se to na skluzavce v aquaparku. Nějak špatně se otočil a při výjezdu do vody se udeřil bradou o kraj skluzavky,“ říká Marta Zítková, dlouholetá organizátorka dětských táborů. Většinou se jedná jen o odřeniny a drobné oděrky, které si děti přivodí při hrách.

Množství zranění se občas objevuje právě ve spojitosti s pobytem ve vodě. Aby se takovým úrazům předešlo, platí zpřísněné normy na počet dětí ve vodě spadajících na jednoho dospělého. Vedoucí nebo plnoletý instruktor může u vody hlídat maximálně 10 dětí.

„Z dlouhodobého hlediska je úroveň zotavovacích akcí pro děti velice dobrá, zjišťované závady nejsou závažné, obvykle jsou řešeny na místě a dochází k jejich okamžité nápravě. Nejvíce chyb nacházíme ve zdravotní dokumentaci dětí, ve stravování nebo ubytování,“ zdůrazňuje Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice.

Většinou se řeší jen problémy s počtem toalet v přepočtu na děti nebo strava. „Pokud jde o sociální zařízení, zřizuje se jeden záchod na 15 dětí. V blízkosti záchodů musí být možnost mytí rukou v tekoucí vodě,“ pokračuje Krejčí.

Velkým přínosem pro starostlivé rodiče jsou webové stránky Koordinačního střediska pro rezortní informační systémy www.taboryinfo.cz, na kterých lze kdokoliv dohledat informace o vybraném táboře. „V průběhu sezony budou tábory, kde nebude zjištěna při kontrole žádná závada, označovány smajlíkem,“ dodává Krejčí. Na stránkách můžete nalézt podrobnosti o stravování, poslední kontrole hygieniků nebo třeba přesný rozpis od kdy do kdy v táboře děti budou.

Profily instruktorů na internetu

Hodně rodičů posílá své potomky stále pouze na tábory, jejichž organizátory osobně zná. Ne každý však instruktory zná. Stále více rodičů si tak chce alespoň dopředu prověřit, komu děti svěřují. „Zveřejňujeme profily hlavních instruktorů na webových stránkách a v korespondenci s účastníky. Také zcela jasně představujeme organizátory kempu a uvádíme odkazy na církev Element.“ říká Lukáš Targosz, hlavní vedoucí X-LARGE City Campu v Hradci Králové.

Většina organizátorů letních dětských táborů si tak své pracovníky vybírá velice pečlivě. „Prověřuje se praxí, všechny znám od mala - chodili k nám do školy nebo jsou to děti mých kamarádů. Nechávám si od lékaře potvrdit, že jsou způsobilí k práci s dětmi,“ dodává Zítková. Výhodou pro instruktora nebo vedoucího je absolvování zdravotnického kurzu.

Kromě samotných vedoucích si rodiče rovněž často prověřují právě i počet a kvalifikaci zdravotníků. Na většině táborů se tak počet dětí na jednoho zdravotníka pohybuje mezi 20 až 40.

(lka, dak)

4.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení