PET lahev nebo igelitová taška? Proč ne. Někteří lidé jsou schopni do svého kotle hodit cokoli. Zkušenosti s tím mají nejen hasiči. Úředníci jsou na nezodpovědné topiče krátcí. Pokud je sami hříšníci do domu nevpustí, ke kotli se na kontrolu nedostanou.

Úředníci jsou proti „paličům“ bezmocní

Podle Jitky Kubálkové ze žďárského odboru životního prostředí je možné dostat se pouze ke kotlům právnických osob.

„Tam můžeme zkontrolovat například palivo či provést rozbor popela. U fyzických osob je to těžší. Museli by nás samy pustit domů,“ uvedla úřednice.
Za to, že někteří jedinci topí vším, na co přijdou, mohou podle Jaroslava Doubka, vedoucího zmíněného odboru, rostoucí ceny energie. Přitom pokuta, která jim za pálení nedovoleného odpadu hrozí, není nijak malá.

Sankce začínají na pěti stokorunách. „Mohou až činit sto padesát tisíc korun,“ podotkla Jitka Kubálková.

Zákon nezná PET lahve ani igelit

To, co se smí a co se nesmí spalovat, je podle úřednice stanoveno v zákoně o ochraně ovzduší – PET lahve a také igelitové odpady tam však nenajdete.
Problémy s nezodpovědnými topiči jsou jak ve větších městech, tak i v malých vesnicích. Své o tom ví například i starosta Radostína nad Oslavou Josef Fabík.

„Máme s tím problémy stejně jako v ostatních obcích. Jak podražil plyn, vrátili se lidé zpět k tuhým palivům a pálí, na co přijdou. Pokud máme podezření, že někdo hází do kotle, co by neměl, řešíme to domluvou. U někoho to pomůže, u někoho ne,“ řekl starosta Fabík.

Jak podotkl, problém se obec snaží řešit nabídkou separačních míst.