S příchodem předvánočního období se zvyšuje riziko krádeží nejen vánočních stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazit na větvích v korunách dospělých stromů.

„Lesy ČR proto posilují intenzitu dozoru v lesích a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránily. Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa. Lidé pokoušející se jmelí z lesů nelegálně získat totiž způsobují nejen velké škody na stojících stromech, ale často ohrožují i svůj vlastní život,” uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

V rámci prevence se lesníci v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíc lákat. Dohled probíhá každý den nepravidelně v denní či noční dobu. Samozřejmostí je spolupráce s Policií České republiky. „Zatím žádné krádeže hlášené nemáme. Nicméně nějaká opaření plánujeme. Z taktických důvodů je však nebudeme konkretizovat,” potvrdil Deníku mluvčí krajské policie Jozef Bocán.

Lesy ČR proti nenechavcům již několik let bojují nejrůznějšími zbraněmi. Například u mladých lesních kultur používají postřik chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však látka silně zapáchá.

V neposlední řadě však lesníci přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku. Lidem se navíc krádež stromku rozhodně nevyplatí: každému zloději totiž hrozí pokuta, která může dosáhnout až 15 tisíc korun!

Při krádežích navíc lidé riskují i své vlastní zdraví a životy, neboť jmelí roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Lidé tak šplhají do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti. Před pěti lety na to doplatil nedaleko Chrudimi i mladý muž, který při nelegálním česání jmelí spadl z dvacetimetrového stromu a zraněním na místě podlehl.

Jiní nenechavci naopak používají k výstupu do korun stromů stupačky s kovovými hroty, jež narušují kůru zdravých stromů. Ty jsou pak náchylné k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést k úplnému odumření stromu. „Řada lidí se kvůli pár větvičkám jmelí nebojí strom pokácet,” dodal Zbyněk Boublík.

(saf)