VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy čelí každoročním nájezdům zlodějů vánočních stromků

CHRUDIM/NASAVRKY - Tak už je to zase tady. Muži v teplých zimních oblecích podupávají v mrazivém listopadu mezi hromadami čerstvě nařezaných stromků. Neklamná známka toho, že Vánoce jsou opravdu za humny.

28.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Zákazníci si už nyní mohou stromky koupit například u chrudimských hypermarketů Hypernova a Kaufland. K dalším tradičním místům prodeje patří od nepaměti prostranství u kašny uprostřed chrudimského Resselova náměstí. „Na dnešní pravidelný středeční trh se nám ale dopředu žádný prodejce stromků neohlásil. Už od soboty by se však měla situace radikálně změnit a stromky by pak měly být na náměstí denně až do svátků,“ vysvětluje Ivana Žemberyová z chrudimského městského úřadu. „Další prodejce bude i letos u nákupního střediska Kateřina,“ dodává úřednice.

Bez voňavých jehličnanů budou letos odjíždět zákazníci nedělního jarmarku ve skanzenu na Veselém Kopci. „Je to škoda, žádný prodejce si však u nás místo nezajistil,“ vysvětluje Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina. V nabídce prodejců jsou opět smrčky, borovice a oblíbené jedle. Největší zájem bude zřejmě o zhruba osmileté až desetileté souměrné stromky ve velikosti od 150 do 200 centimetrů. Nejmenší poptávka bývá už řadu let po smrčcích. Jsou sice nejlevnější, ale jako první oschnou a opadávají. Velmi oblíbené jsou naopak husté a trvanlivé jedličky. Trh s vánočními stromky je na Chrudimsku v soukromých rukách. Stromky vyrůstají na soukromých plantážích, zřizovaných někdy také na zemědělské půdě.

„I Státní podnik Lesy České republiky patříval kdysi k významným dodavatelům tohoto typicky zimního sortimentu,“ vysvětluje lesní správce Jan Znojemský z nasavrcké lesní správy. „V současnosti už zřejmě prodejci odebírají stromky jinde,“ míní Znojemský. Přesto i z lesů patřících státnímu podniku každoročně zmizí tisíce nejkrásnějších jehličnanů. Mnohým lidem se totiž nechce sáhnout do peněženky pro několik stokorun a stromek si raději jednoduše ukradnou. „Je to, bohužel, masově rozšířený nešvar a abych pravdu řekl, bojuje se s ním jen velmi těžko. To bychom museli někoho vyloženě přistihnout s kouřící pilkou v ruce. A na takový případ si vůbec nevzpomínám,“ přemítá lesní správce.

Zasněženým porostem ale nebrouzdají jenom nezaměstnaní zoufalci s děravou kapsou. Lesy mezi Hlinskem a Trhovou Kamenicí se staly například před časem terčem úplných loupeživých nájezdů. Zloději tehdy zajížděli do terénu rovnou s nákladními auty. Chrudimsko a Hlinecko přitom patří mezi hodně zalesněné oblasti, tisíce hektarů lesa prostě spolehlivě uhlídat nelze. „Lesní hospodáři chodí do terénu pravidelně. Jenže na jednoho hajného připadají v jeho revíru desítky roztroušených oplocenek,“ uzavírá nasavrcký lesní správce.

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies