„S návštěvností jsme spokojeni. Na zájmu se hodně projevilo i nedávné vysílání televizního pořadu Toulavá kamera, které se vápence rovněž věnovalo. Kolegyně z vápenky mi říkaly, že řada lidí navštívila památku ještě tentýž den odpoledne právě s odkazem na dopolední vysílání. Jen za tuto jedinou neděli se tam nakonec vybralo 1700 korun na vstupném, a to jen připomínám, že dospělí platí dvacet korun a děti deset,“ uvedla Pavla Alvarezová z třemošnického informačního centra.

Několik desítek lidí navštěvovalo ale památku o sobotách ještě před zmíněným vysíláním. „V sobotu před Toulavou kamerou přišlo asi šedesát lidí,“ říká třemošnický starosta Stanislav Peca, který ale jedním dechem připomíná, že město bude přesto na provoz ročně doplácet zhruba 200 tisíci korunami. „Každá koruna ze vstupného je ale dobrá,“ dodává starosta.

Lidé se mohou do Třemošnice na úpatí Železných hor tentokrát vydat za historií těžby vápence. V prostorách bývalé Berlovy vápenky najdou muzeum plné zajímavých exponátů i informací. Vápenka vyrostla na konci 19. století a výroba vápna tu byla ukončena před 50 lety.