VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Supermarkety likvidují malé trafiky, nepřítelem jsou i malé marže

CHRUDIM -Jak se žije chrudimským trafikantům? Ničí je nízká marže a supermarkety. Nejdůležitější je proto místo, kde trafika stojí a vybudování si vlastní klientely. Na tom se shodnou všichni zdejší trafikanti.

14.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Když si kupujete trafiku, kupujete si s ní i zákazníky. A od toho se odvíjí i její cena. Ta se může vyšplhat i na 250 tisíc korun. Majitelé novinových stánků se také shodnou na tom, že pokud jste v pronájmu, tak prodejem pouze tisku a cigaret si nevyděláte ani na nájem, elektřinu a plat prodavačky.

Cigarety i noviny totiž koupíte na čerpacích stanicích, v obchodech s potravinami, přibývá supermarketů, ve kterých jsou trafiky velkých společností. Těch klasických novinových stánků bude v Chrudimi asi dvacet. Je to příliš?

„Klasických trafik v Chrudimi není moc. Dokonce jsou tu místa, kde trafiku nenajdete. Třeba v sídlištích Na Rozhledně nebo Na Větrníku. To v Pardubicích uvidíte trafiku na každé autobusové zastávce. Ale v Chrudimi je také osm supermarketů a ty mají otevřeno od rána do večera 7 dní v týdnu, a s tím drobní trafikanti nemohou soupeřit,“ říká jednatel společnosti, která vlastní šest trafik ve městě, Martin Sýkora.

V trafikách najdete i jiné zboží, než jen cigarety, noviny a časopisy. K mání jsou tu často cukrovinky, nápoje, alkohol, drogistické zboží. „Doplňkový prodej je jediný způsob, jak si mohu vydělat. Jsem v pronájmu a prodej cigaret a novin mě zkrátka neuživí,“ tvrdí Vladimíra Štětinová, majitelka dvou chrudimských trafik. Trafika U Václava, kde se prodává i krmivo a potřeby pro chovatele zvířectva, se může spoléhat jen na stálou klientelu složenou z lidí bydlících v okolí. Teď v létě jí tržby klesly na 50 procent. Druhou trafiku má v Havlíčkově ulici, což je mnohem lepší místo. „Dobré zisky jsou ze sázkových terminálů a z terminálu pro dobíjení mobilních telefonů. O ten jsem usilovala téměř dva roky. Operátoři mobilních sítí už nemají zájem o další rozšiřování své sítě,“ dodává Vladimíra Štětinová.

Náměstí není pro trafiku až tak dobré místo, jak by se zdálo. Paní Alena Hrušová má trafiku na Resslově náměstí, ale podle jejích slov není náměstí nijak výhodné místo co do počtu zákazníků. V oboru podniká už od roku 1991, kdy získala trafiku od PNS. „PNS prodávala své trafiky a protože byl o ně velký zájem, prodej probíhal formou dražby. Prvotní cena byla zhruba 30 tisíc, já jsem ji však vydražila myslím že za 80 nebo 90 tisíc korun,“ tvrdí Alena Hrušová.

První novinová společnost PNS je vlastně jediným distributorem denního tisku a ve své síti má i velkou řadu periodických titulů. Proto si může diktovat podmínky a pokud chtějí mít obchodníci na svých pultech každé ráno čerstvé noviny, musí se těmto podmínkám přizpůsobit. Podobné je to i u cigaret. Stát zvyšuje spotřební daň, roste prodejní cena, ale klesá marže pro obchodníky. Ta se po odečtení DPH pohybuje kolem šesti procent. Cena za cigarety i tisk je daná a prodejce nesmí cenu měnit. Cigarety jsou drahé a tak nenároční kuřáci často sáhnou po nekvalitním tabáku z nelegálního trhu nebo si zajistí levnější cigarety dovezené z Polska.

Každá krabička cigaret musí být opatřena kolkem. Na něm je uvedena velmi malým písmem prodejní cena a počet kusů cigaret. Někteří výrobci snižovali počet kusů v jednom balení třeba na 17, velikost krabičky se příliš nezměnila, ale snížila se prodejní cena, která měla nalákat více zákazníků. Tímto způsobem však docházelo ke klamání spotřebitele a tomu chtěl stát zamezit. Proto byl stanoven minimální počet cigaret v jedné krabičce na 20 kusů a proto zmizely jednotlivě balené cigarety a malé desítkové krabičky. Kusovku sice v každé druhé trafice koupíte, nebalenou, z načaté krabičky, ovšem je to nezákonné a prodejce riskuje pokutu až 20 tisíc korun.

Pokud budou tabákové společnosti a distributoři tisku i nadále tlačit marže směrem dolů, řada malých trafik se stane nerentabilními a majitelé je zavřou. Nejspíš je zkusí prodat, ale není jisté, zda se najde někdo, kdo bude ochoten 13 hodin denně, sedm dní v týdnu sedět v malé buňce a čekat, jestli si někdo nezapomene při nákupu v supermarketu koupit noviny a cigarety, a tak mu nezbude, než skočit do trafiky.

Martina Šťastná

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies