VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce teď pomalu přibývá

CHRUDIM -Míra nezaměstnanosti v regionu se ke konci července zvýšila o 0,47 procentního bodu. Dosahuje teď hodnoty 5,73 procenta. Je ale výrazně nižší proti stavu ke konci července předcházejícího roku. Tehdy činila míra nezaměstnanosti 6,51 procenta.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

V evidenci úřadu práce bylo k poslednímu červenci celkem 3199 uchazečů o zaměstnání. To je o 224 osob více než ke konci června, ale o 590 osob méně než ve stejném období předcházejícího roku. Pohyb uchazečů v průběhu července byl nižší než před rokem, ale už vyšší než než o měsíc dříve. Na úřad práce se nově přišlo zaevidovat 587 uchazečů, zároveň však úřad práce v průběhu července 363 uchazečů z evidence vyřadil. Počet nezaměstnaných absolventů se zvýšil o 37 na celkový počet 160 lidí.

Co bude dál?

„Předpokládáme, že v nejbližším období nedojde k velkému výkyvu v počtu uchazečů. Podniky nám nehlásí ani žádné výraznější propouštění,“ uvádí Miroslav Panák z chrudimského úřadu práce. „Také zařazování absolventů škol bude zřejmě postupné. Nejvíce uchazečů o práci očekáváme v následujícím měsíci,“ dodává Panák. Počty lidí bez práce se poměrně výrazně liší také uvnitř chrudimského regionu. Nejnižší míru nezaměstnanosti teď vykazuje okolí Trhové Kamenice a Horního Bradla. Tady hovoří čísla o 3,63% lidí bez práce. Naopak nejhorší situace panuje na Hrochovotýnecku. V této oblasti je v evidenci úřadu práce více než 9 procent lidí bez zaměstnání. I tady by se ale dobře uplatnili lidé s technickou kvalifikací. Jen o málo přesahuje nezaměstnanost pětiprocentní hranici v Hlinsku a okolí. Desetitisícové město je na tom lépe než Chrudim, kde je nezaměstnanost o více než procento vyšší.

Podniky mají zájem o techniky

Mírné zvýšení počtu lidí bez práce bývá vprůběhu prázdnin obvyklé. Došlo kněmu i vpředcházejících dvou letech. Zúdajů, poskytnutých chrudimským úřadem práce, vyplývá, že na podzim obvykle míra nezaměstnanosti opět o něco poklesne. Výrazně více lidí pak evidují pracovní úřady vzimních měsících.

Dlouhodobý rozpor je ale vregionu mezi nabídkou volných míst a kvalifikací uchazečů. Na Chrudimsku má už tradičně silnou pozici průmysl. A právě tato oblast ekonomiky se neustále potýká snedostatkem kvalifikovaných odborníků a řemeslníků. Mezi mladou generací se totiž studium na technických školách a učilištích netěší největší popularitě. Mladí se často obávají zejména matematiky a fyziky.

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Věchet a Eva Navrátilová

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Den s Jitřenkou
9

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Na radnici v Hlinsku „bydlí“ 748 obyvatel

Hlinsko – Bydlím na radnici. To o sobě může říkat 748 lidí, kteří jsou trvale hlášeni na Městském úřadě v Hlinsku. Město má 9632 obyvatel a podle propočtu tak na radnici „žije" každý dvanáctý člověk.

Okradl spícího muže na lavičce

Chrudim – Nedělní ráno nebylo pro devětačtyřicetiletého muže vůbec šťastné. Spal na lavičce v chrudimském Střeleckém parku, když náhle zjistil, že mu někdo krade jeho plátěnou tašku.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Chrast, Pardubice - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 600 tisíc korun společnosti JASOBAL s.r.o. Výrobce bublinkové fólie se po zákazu výroby nařízeném inspekcí loni v květnu přesunul z Chrasti u Chrudimi do Pardubic.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies