Během dvou týdnů se k návrhu vyjádřilo všech přibližně tři sta zaměstnanců. Nutný byl totiž jejich stoprocentní souhlas, jinak by celá myšlenka postrádala ekonomický smysl. Platit skupině případných odpůrců zbytečnou páteční směnu nebylo možné.

Jistota na čtyři měsíce

Na takzvanou solidární variantu nakonec také všichni přistoupili, byť to pro mnohé nebylo rozhodování jednoduché. V rozpočtu mnoha rodin bude totiž několik tisícovek měsíčně citelně chybět. Splátky, hypotéky, nájemné a další poplatky nepočkají, lidé tak budou nuceni šetřit především sami na sobě.

Opatření neochrání hlinecká pracovní místa na věky, přinese však zaměstnancům čtyřměsíční jistotu, kdy nebudou z práce propuštěni. Na souhlas zaměstnanců totiž navázala zdejší odborová organizace jednáním, které vyústilo v konkrétní dohodu o zachování pracovních míst do konce září.

Korektní jednání

„V podniku vyrábějícím topná tělesa pracuje řada otců od rodin či maminek samoživitelek. Všichni si nakonec uvědomili, že definitivní ztráta zaměstnání by pro ně byla mnohem větší prohrou,“ komentuje současnou situaci vedoucí zdejších odborů Alena Šírová. „S vedením firmy jsme v permanentním kontaktu. Vedeme tvrdá, ale korektní jednání. Další zásadní schůzku plánujeme na září, kdy zhodnotíme přijatá opatření a budeme se bavit také o dalších vyhlídkách podniku,“ uzavírá Šírová.

Dohodu se zaměstnanci oceňuje rovněž jednatel hlinecké firmy Stanislav Maršíček. „Velmi si solidarity našich zaměstnanců vážím a chci jim za jejich přístup poděkovat,“ doplňuje Maršíček, který rovněž označuje dohodu za úspěch.