Informaci zveřejnila ČT na svých teletextových stránkách. Ještě nedávno se přitom uváděl jako termín pro zahájení digitálního vysílání v regionu závěr příštího roku.

„Přesné datum pro zahájení digitálního vysílání veřejnoprávního multiplexu na Pardubicku i v dalších regionech bude stanoveno tehdy, až Český telekomunikační úřad vydá realizovatelný Technický plán přechodu,“ uvádí mluvčí České televize Martin Krafl. Pro diváka by byla rychlejší digitalizace dobrou zprávou. S moderním šířením signálu je totiž spojena možnost navýšení počtu televizních programů.

V budoucnu tak možná k celoplošně šířeným kanálům ČT1, ČT2, Novy a Primy přibudou desítky nových stanic. S digitálním vysíláním si většina dnes používaných televizorů neporadí. Část moderních přístrojů v obchodech už ale obvod pro zpracování digitálního signálu má. Řešením pro všechny ostatní je zakoupení set-top boxu. Tuto krabičku si uživatel zapojí mezi anténu a televizor. Zajistí si tak příjem digitálního vysílání i na starším přístroji.

Ceny nejlacinějších set-top boxů začínají nyní okolo tisícovky. O televizní pořady nepřijdou ani ti z diváků, kterým se do nákupu boxů či nového televizoru nechce. Vysílat se totiž bude dál i postaru. K úplnému vypnutí analogových vysílačů dojde později. Jednou ale zavládne na obrazovkách starých přístrojů tma