VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitální vysílání a možnosti volby

KRÁSNÉ/SLATIŇANY - Televizní vysílač v Krásném u Nasavrk je spojený s šířením televizního signálu na Chrudimsku. I jeho zařízení čeká přechod na digitální vysílání. Jak se na změnu diváci připravují?

10.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Zatím nic nepodnikám. Set–top box nemám, pořídím si tu krabičku později. Vždyť sami chlapi na vysílači ještě nevědí, kdy dojde ke změně. A to jsem s nimi mluvil před několika dny,“ uvádí Hugo Hrbek, bývalý zaměstnanec Českých radiokomunikací v Krásném.

Nejistota je průvodním jevem pozemní digitalizace v našem regionu. O konkrétním termínu nechtějí hovořit ani mluvčí televizí ani lidé z vysílače. Jisté je jen jedno: změna je nevyhnutelná. Kdo si chce dopřát digitální vysílání už dnes, ten přitom nemusí na nic čekat. Řešením je satelitní přenos. „Klasický příjem přes televizní anténu je dosud nejlevnějším řešením. Jinak už vlastně nemá žádné výhody,“ míní Hrbek. „Všechny české stanice lze teď snadno chytit přes satelitní parabolu, spousta programů cizích televizí je kompletně česky ozvučena. K dispozici jsou i slovenské kanály, kterým lidé také bez problémů rozumějí,“ dodává Hrbek.

Satelitní vysílání si proto získává stále větší oblibu. To dokazují i slova jedenáctiletého Filipa Zavřela ze Slatiňan. „Je tam toho mnohem víc. Třeba různé pořady o vědě a technice nebo o zvířatech,“ libuje si školák. „Nebo pohádky a kreslené příběhy pro děti,“ přidává se jeho devítiletý bráška Tomáš. „No ale normální anténu máme taky, i když vlastně nevím, proč,“ dodává ještě Filip.

Zdá se tedy, že jedinou podstatnou výhodou staršího způsobu vysílání je opravdu jen cena. Investice do set–top boxu nemusí o mnoho přesáhnout tisíc korun. Stávající anténu přitom nebude třeba měnit. Rozdíly se ale stírají. Satelitní komplety se dnes dají pořídit za zlomek ceny, která bývala kdysi běžná, a stávají se tak dostupné téměř každému. Talíř namířený na oblohu směrem nad rovník lze navíc instalovat skoro všude. Kvalitnímu signálu nestojí nic v cestě, což ocení mnozí diváci v Železných horách, „utopení“ v kopcích a kopečcích zvlněné krajiny. I tady je možné zajistit téměř za všech okolností kvalitní obraz a zvuk. Vhodnou volbu je proto třeba s příchodem digitalizace dobře zvážit.

10.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies