„Pálení či vypalování staré trávy je zakázáno zákonem o požární ochraně. Nejen, že lidé riskují požár, ale navíc při vypalování zahubí mnoho drobného a užitečného hmyzu,“ připomíná zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů v Třemošnici Radim Vašíček. K přenesení ohně přitom podle jeho slov ani nemusí foukat nijak silný vítr. Své vykoná i horký proud spalin nebo může dojít k rozšíření ohně podložím. 
Další velké nebezpečí vzniká pálením vyschlé trávy poblíž lesních porostů. Ten, kdo se rozhodne nezodpovědně zbavit staré trávy ohněm, se ale každopádně dopouští přestupku a podle zákona mu tak hrozí pokuta až do výše 25 tisíc korun. 

„Lidé si myslí, že oheň se jim podaří uhasit. Často ale bývá opak pravdou a vše se vymkne kontrole. Přitom může dojít ke zranění, k dušení osob, k jejich popálení a v nejhorším k jejich usmrcení,“ varuje Radim Vašíček. A přidává i pár zásad, které je potřeba při likvidaci trávy ohněm dodržet. „Fyzické osoby mají provádět kontrolované spalování trávy na hromadě. Měly by přitom mít připravené hasící prostředky. Například vetší množství vody a po ruce by měli mít třeba lopatu. V případě nezvládnutí ohně by pak měli lidé neodkladně zavolat na telefonní linku 150 nebo 112 a přivolat hasičský záchranný sbor na pomoc,“ upozorňuje dobrovolný hasič. Spalování čehokoliv také musí právnické a fyzické osoby předem ohlásit na operační středisko HZS. Přitom oznámí i jméno osoby, která je na místě za pálení odpadu odpovědná. 

Připomeňme si nedávný případ právě z Třemošnice, kde došlo k porušení požárních předpisů v pátek 23. března. Po poledni tu vyjeli dobrovolní hasiči k požáru suché trávy do ulice Nad Zámkem. Na místě bylo zjištěno, že tu nad zahradami rodinných domů hoří travní plocha o rozloze 1,5 ha (na snímku). Na pomoc musely přijet i další hasiči – profesionálové ze Seče a dobrovolníci z Ronova nad Doubravou a z Prachovic. Příčinou požáru, jenž byl lokalizován po hodině, bylo pálení větví a roští na travnatém pozemku.

PAVEL KALINA