VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Utekly slatiňanské děti kvůli dýmu nebo ze zvědavosti?

Slatňany - V pátek 23. května je to přesně týden, co vypukl velký požár bytového domu na náměstí u školy. Asi 30 žáků budovu v době likvidace ohně opustilo, za což budou potrestáni.

23.5.2008 19
SDÍLEJ:

Strach.Foto: Karel Dvořák

Je správné děti v tomto případě potrestat za opuštění budovy? Co myslíte vy? Stála za jejich jednáním zvědavost či strach? Diskutujte v diskuzi, kterou najdete pod článkem, vyjádřete svůj názor!

To se nelíbí některým rodičům. „Ty děti se zachovaly instinktivně, utekly před hrozícím nebezpečím. Objekt školy byl zakouřen a ony nevěděly, co se děje,“ tvrdí maminka školačky ze skupiny pátečních „uprchlíků“. Protože se jí zdá, že vedení školy postupuje proti dětem tvrdě nejen v tomto případě, podala podnět školské inspekci k šetření.

Ředitel slatiňanské školy Daniel Vychodil si nemyslí, že by škola řešila svévolný odchod dětí nepřiměřeným způsobem. „Dostaly důtku třídního učitele, což je z naší strany signál, že došlo k porušení školního řádu. Je to jednorázová věc, která nemá pro žáky žádné fatální důsledky,“ uvádí Daniel Vychodil.

Ve školním řádu slatiňanské „základky“ je psáno, že děti mohou o velké přestávce opustit budovu školy, ale pouze společně s dozírajícím učitelem. „Škola zadýmena nebyla. Žáci opustili budovu, aby se podívali na požár. Tím ohrozili sami sebe. V hořícím domě mohla vybuchnout plynová bomba, což by mohlo mít tragické následky. Děti postávaly nedaleko požáru a překážely v práci i průjezdu vozidlům integrovaného záchranného systému. Také zde jim hrozil úraz,“ zdůrazňuje ředitel Vychodil.

Učitelský sbor si z okolností, které požár provázely, bere ponaučení a vedení školy se bude snažit, aby se nic podobného neopakovalo. „Se žáky jsme si pohovořili o tom, co se stalo, jak se kdo zachoval a jak to mělo být správně. My se budeme nyní snažit vytvořit jakýsi krizový scénář, který by náš školní řád doplnil,“ dodává ředitel.

Zastupitelstvo bude jednat ve středu

Bytový dům, který byl před týdnem poškozen vinou rozsáhlého požáru střechy, se v nejbližší době začne opravovat. Ve čtvrtek 22. května to potvrdil tajemník městského úřadu Jiří Hodic.

Na počáteční opravné práce město vyčlenilo hned v pondělí částku dvě stě tisíc korun. O uvolnění dalších peněz bude zastupitelstvo hlasovat ve středu. „V současné chvíli chystáme návrh dalších opatření. Dům byl řádně pojištěn, takže městu bude náhrada škody vyplacena,“ uvádí tajemník Jiří Hodic.
V pátek by už měla mít radnice návrh smlouvy o dílo. Nabídka dodavatelské firmy se podle Hodice příliš neliší od výpočtu likvidátora, který vypracoval podrobný protokol.

Rodina dostala přístřeší na stadionu

Škoda na objektu způsobená ohněm je odhadnuta na 1,2 milionu korun. Příčina vzniku požáru se dosud vyšetřuje, uvedl to ve čtvrtek ředitel chrudimského územního odboru Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Miroslav Polák. Vyšetřovatel už v pátek zkoumal několik verzí. Oheň mohl vzniknout kvůli dětské hře, závadě na elektroinstalaci anebo kvůli lidské nedbalosti.

Hasič, na kterého spadly betonové tašky a vrtulních letecké záchranné služby ho odvezl do královéhradecké nemocnici, už je v domácím léčení. „Tašky mu spadly přímo na krk ve chvíli, kdy byl ohnutý k zemi. Měli jsme velké obavy, že bude mít poraněnou páteř. Naštěstí se nic takového nepotvrdilo a v pondělí byl propuštěn. Myslím, že tak za deset dní ho uvítáme na stanici,“ řekl ředitel chrudimských profesionálních hasičů Miroslav Polák.

Dům postižený požárem je ve své vrchní části značně poškozen. „Pět členů jedné rodiny dostala náhradní přístřeší v ubytovně Tělovýchovné jednoty Spartak Slatiňany,“ říká tajemník Hodic. Další dva rodinní příslušníci, kteří měli v nyní vyhořelém objektu trvalé bydliště, našli útočiště u svých příbuzných.

Budova je poškozená ohněm, ale i vodou. „Likvidace plamenů si vyžádala spotřebu deseti tisíc litrů vody, „ pokračuje Jiří Hodic. Nikdo v současné době podle jeho slov neodhadne, jak bude vlhkost dál pokračovat. Aby vody nebylo dost, vzápětí po požáru začalo hustě pršet a počasí se do včerejška příliš nezlepšilo.

Autor: Romana Netolická

23.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda v Heřmanově Městci

Šofér chtěl přeparkovat a skončil zaklíněný v plotu

NICOLASE SLONKA (3,47 kg a 51 cm) si k 3leté Patricii pořídili 15.8. v 8:15 Dagmar a David z Vlčnova.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 19. srpna

Lidé zachránili život tonoucí potápěčce

Hlinecko - Nebýt pohotovosti přítomných lidí, v lomu na Hlinecku by vyhasl lidský život. V sobotu krátce před dvanáctou se zde topila potápěčka středních let.

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

Třemošnice – Páteční přátelské utkání prachovických fotbalistů s třemošnickým týmem recesistů vzbudilo rozruch. Proč? V prachovickém dresu nastoupil na stadion asi nejznámější rodák této obce – Jiří Kajínek.

I podruhé Chrudim doma bodovala naplno

Chrudim - Chrudim dostala díky losu výhodu domácího prostředí podruhé. A využila ji parádně. Nebezpečné Zápy nepustila do souvislého tlaku a vytvářela si dost šancí ke skórování. Brankář  Záp Straka byl výborný a týmu hodně pomohl.

Na mistrovství republiky budou také hasiči z Chrudimska

Chrudimsko – Hasičský záchranný sbor (HZS) hl. m. Prahy a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pořádají v Praze ve dnech 25. – 27. srpna Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení