Ceny pohonných hmot překonávají nová a nová maxima.

Benzin Natural 95 v posledním týdnu zdražil o dalších asi 20 haléřů na rekordních 36,54 koruny za litr. Na historických rekordech je i nafta, nyní stagnuje na 36,65 Kč/l. A to přidělává velké vrásky zemědělcům, zvlášť poté, co jim hrozí zrušení cenových úlev na naftě spotřebované při podnikání.

Záměr zrušit pro zemědělce takzvanou „zelenou naftu“ oznámil ministr financí Miroslav Kalousek. Rozuměj – nikoliv zelenou naftu jako biopaliva, nýbrž skryté dotace, kdy jim stát vrací z každého litru téměř sedm korun.

„Pokud se to udělá, tak nerovné podmínky mezi námi a starými zeměmi Evropské unie se prohloubí. Tentokrát ne vinou Bruselu, ale cílenou politikou české vlády, takže s tím samozřejmě nesouhlasíme,“ uvedl prezident agrární komory Jan Veleba.

Podle farmářů vrací spotřební daň z nafty většina zemí EU. Proti záměru ministerstva je i zemědělská veřejnost a agrárníci o návrhu s Kalouskem chtějí jednat.

„Vracení části spotřební daně z nafty použité pro zemědělskou výrobu má své opodstatnění. Je potřebné také pro údržbu těch pozemků, na nichž to není jinak ekonomicky zajímavé, avšak potřebné pro životní prostředí,“ dodal Jaroslav Šebek z Asociace soukromého zemědělství.

Dnes mají farmáři nárok na vrácení 60 % spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. To odpovídá zmíněné úspoře necelých sedmi korun na litru. Opatření má do státního rozpočtu přinést ročně 1,6 miliardy korun.

„V celé Unii chceme rovné podmínky“

Křičící zemědělci odmítají kritiku, že jim jde jen o zachování vlastních prebend, které nemají ospravedlnění před zbytkem národa.

Stát skutečně vrací 60 procent spotřební daně za naftu pouze zemědělcům, a to ještě jen pěstitelům. Živočišná produkce na zvýhodnění nemá nárok. Stejně tak podnikatelé z průmyslu či stavebnictví.

Jenže: podobným způsobem zvýhodňuje své farmáře většina zemí EU. Skryté dotace jsou v řadě zemí dokonce ještě mnohem vyšší. Tím posledním důkazem jsou ceny potravin v marketech, čeští farmáři už nyní nejsou schopni ani v typicky českých produktech konkurovat lacinému dovozu.

„Zelená nafta je ve všech zemích EU s výjimkou Slovenska, které se k ní nyní bude vracet. Úlevy bývají podobně jako u nás ve formě vratky na určitý podíl spotřební daně z nafty, nebo ji dokonce zemědělci neplatí vůbec,“ řekl tajemník agrární komory Martin Fantyš .

Podle ministerstva financí, které chce zvýhodnění zemědělců zrušit, jej nevyužívá více zemí. Připouští však, že nějaká forma cenového zvýhodnění pohonných hmot pro farmáře funguje ve většině evropských států.

„Podle posledních údajů zvýhodnění vůbec nevyužívá Bulharsko, Malta, Polsko a Slovensko. Problematika je však složitá tím, že některé státy omezují daňově zvýhodnění pouze na některé činnosti, jiné státy poskytují zvýhodnění jen na určitý počet litrů na hektar a podobně,“ uvedl Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Zemědělci tvrdí, že jsou ochotni se podobných výhod vzdát. Ale jen tehdy, pokud tak učiní celá Evropská unie. Ať všem a všude měří stejným metrem, narovnají se podmínky, zruší se nebo se aspoň sjednotí všemožné dotace.

„Nechte si finanční podpory a dejte nám radši adekvátní cenu za produkci. To by ale musela udělat celá EU,“ řekl například farmář Karel Hromádko z Litomyšlska. Vůbec nechce domýšlet, co by se s jeho hospodářstvím stalo, kdyby přestal moci využívat vratek na zelenou naftu.

Stát argumentuje, že proplácení spotřební daně z nafty je nejen administrativně náročné, ale především skýtá prostor pro obrovské podvody a daňové úniky. (kim)

Ceny u nás a jinde

(ceny v Kč/l, údaje k 11. březnu)

Královéhradecký kraj: Natural 95 36,48; Nafta 36,57
Pardubický kraj: Natural 95 36,70; Nafta 36,70
Celá ČR – průměr: Natural 95 36,54; Nafta 36,65
Polsko: Natural 95 33,75; Nafta  34,29
Rakousko: Natural 95 35,70; Nafta  35,02
Slovensko: Natural 95 37,80; Nafta 35,60
Německo: Natural 95 40,28; Nafta 37,40