Do regionu se těší, jsme v počtu odložených dětí na druhém nejlepším místě: ze 124 miminek byla v Libereckém kraji odložena pouze čtyři. Na druhém konci pomyslného žebříku je Středočeský kraj a Praha s 41 odloženými děťátky. „Z nechtěných dětí nemám radost, ale babyboxy by měly sloužit jako pojistka při zkratu, jističe pro krajní případ," říká. Důvod posmutnění je ale jiný, i přes největší snahu, sehnal málo peněz.

„Trochu mě zaskočili regionální dárci – vstoupili do defenzívy. Z potřebných tři sta tisíc korun jsme získali dary jen na třetinu a to je pro spolek Babybox pro odložené děti – STATIM cesta k finančnímu krachu. Nemáme žádné dotace od státu ani jiné příjmy. Zřizování babyboxů je závislé na šlechetnosti dárců," vysvětlil Ludvík Hess. A přitom ohlas lidí, kteří jej podporují je velký. „I kdyby měl zachránit ´jen´ jeden život dítěte, má to sakra smysl," míní Dagmar Kubištová, předsedkyně Ligy na ochranu zvířat, majitelka útulku pro opuštěná zvířata a především sama matka dvou chlapců.

Mobil zvoní v kapse

„Patřím k zastáncům babyboxů, zachránily již mnoho životů. Ač neznám statistiky, nemyslím, že by kvůli nim vzrostl počet odložených dětí. Pokud už ale takový osud miminko potká, díky babyboxu nejen přežije, ale má velkou šanci být adoptováno a vyrůstat v rodině," míní jednačtyřicetiletá matka holčičky a spolumajitelka PR agentury Lenka Vrátná .

Babyboxy nejsou jedinou činností, které se Hess věnuje. Kromě sítě babyboxů postavil spolek v Hájku v Praze 10 dva malé azylové domy pro nešťastné maminky s děťátky. Na každém babyboxu je informace: Odkládáš-li děťátko, protože s ním nemáš kde přespat, zavolej 602 305 139. Mobil zvoní 24 hodin denně babydědkovi Hessovi v kapse. Maminku s děťátkem buď sám, nebo s pomocí přátel a spolupracovníků v místě převeze do azylového domu a poskytne jim komfortní ubytování. Přestože se ekonomicky babybox zatím rodí těžce, včera v Panochově nemocnici měli nastoupit technici a začít ho montovat. Ludvk Hess věří, že možní sponzoři dar ještě zváží a přihlásí se.

Technická zařízení podobná současným babyboxům se v Itálii používala již ve 12. století v podobě otočných zařízení namontovaných do bran nebo do zdí domů pro nalezence, nemocnic a klášterů. Matka dítě odložila, otočením zařízení jej přemístila do objektu nalezince a ještě mohla použít zvonek, aby upozornila personál. Ve Francii byly schránky pro opuštěné děti legalizovány počátkem 10. století. Ve Velké Británii a Irsku byly otočné přihrádky pro ukládání odložených dětí poprvé na branách sirotčinců instalovány v roce 1730. V roce 1762 vydala císařovna Marie Terezie pokyn k vybudování zařízení, kde by mohly nalézt útulek těhotné ženy, zvláště ze sociálně slabších vrstev… a dnes? Třeba Slovensko. Do projektu šli v roce 2004. V současné době je v provozu šestnáct Hniezd záchrany a k dnešnímu dni mají na kontě třicet zachráněných dětí.