VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíšťata útočí. V těchto dnech nejintenzivněji

Východní Čechy - Víte, co znamená v aktivitě klíšťat stupeň deset? Znamená to, že jejich útoky jsou na absolutním maximu

27.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

A právě tento nejvyšší stupeň platí od pondělí až do čtvrtka pro celé Česko. Na výletech po českých a moravských lesích a hájích se tak kousnutí klíštěte stává reálnou hrozbou. Navíc se tato hrozba každým rokem zvyšuje, protože mírné zimy, jaké v posledních letech panují, klíšťatům nahrávají. Odborníci pro letošní rok předpovídali jejich invazi a všechno nasvědčuje tomu, že se nemýlili.

Jsou všude. V lesích i ve velkých městech

Když se klíště zavrtá do kůže, je to samozřejmě nepříjemné, horší však je, že nevítaný parazit může být přenašečem klíšťové encefalitidy, tedy zánětu mozku, a lymské boreliózy. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by proto lidé v těchto dnech měli své procházky do přírody omezit jen na zpevněné cesty, nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a používat repelent. „Večer a ráno je nutná prohlídka těla, případně odstranění klíšťat," připomněli meteorologové.

Vědci vyvíjejí novou vakcínu

Zástupci sedmi specializovaných pracovišť ze šesti zemí vyvíjejí vakcínu proti klíšťatům. Ta by zároveň měla zabránit nákaze klíštětem přenosných nemocí. Na projektu se podílí i českobudějovické biologické centrum akademie věd. „Smyslem je vyvinout vakcínu, která bude chránit nejen před zakousnutím klíštěte, ale také před klíšťovou encefalitidou, boreliózou a onemocněním babesióza," řekl parazitolog Libor Grubhoffer. Dodal, že projekt začal v roce 2013 a potrvá pět let. Babesióza je nemoc, při níž prvoci tohoto rodu napadají červené krvinky pacienta a množí se v nich.

Klíšťata se však neomezují jen na lesy, ale nastěhovala se také do městských parků a zahrad. Nebezpečí, že se vrátíte z procházky po městě s klíštětem, tak už není jen hypotetické.

„Minulý týden jsme seděli na dvorku jedné restaurace, a když jsem se vrátila domů, zjistila jsem, že mám klíště," vypráví paní Iva. Restaurace, o níž mluví, není ovšem na venkově u lesa, ale v centru Hradce Králové.

Také množství klíšťat, která na člověka útočí, je zarážející. „Před deseti lety jsem byla na výletu na jižní Moravě, zapomněla jsem použít repelent a po dvou hodinách jsem na sobě napočítala celkem 36 klíšťat. Kolik bych jich za tu dobu měla na sobě dnes?" říká třicetiletá Radka. Dnes by prý už na repelent rozhodně nezapomněla.

Encefalitida hrozí ochrnutí i smrt

Odborníci varují, že klíšťata jsou v posledních letech aktivní i v prosinci a v lednu, takže hrozba přenosu nebezpečných nemocí už je z jejich strany celoroční.

Jednou z chorob, které přenášejí, je klíšťová encefalitida, Toto infekční virové onemocnění napadá mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací či ztuhnutím šíje. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt.

Česko stále vede žebříček

Podle odborníků loni onemocnělo v Česku klíšťovým zánětem mozku 410 lidí, jeden zemřel a řada lidí si ponese trvalé následky. V roce 2013 onemocnělo 625 lidí. Česko je tak v počtu nemocných dlouhodobě na prvním místě v Evropě. Na dalších místech je Německo, Pobaltí a Rusko

A jak to vypadá v našem regionu? „V loňském roce evidujeme v Královéhradeckém kraji čtyři případy klíšťové encefalitidy, v roce 2013 to bylo sedm případů," sdělila mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. „V roce 2014 bylo v Pardubickém kraji hlášeno 19 případů klíšťové encefalitis," informovala vedoucí protiepidemického odboru KHS Pardubice Olga Hégrová. Bylo to o osm případů méně než rok předtím. Nemoc naštěstí ani v jednom kraji neskončila smrtí.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se bránit očkováním. Této možnosti využívá v poslední době asi 23 procent lidí. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do ramene. Po první dávce následuje za jeden až tři měsíce druhá a po dalších pěti až 12 měsících třetí. Pokud někdo nechá očkování na poslední chvíli, je nutné přistoupit ke zrychlenému schématu.

„Ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce přetrvává ochrana tři roky," upozorňují odborníci na webu klistova-encefalitida.cz.

Jak jste na tom s očkováním?

Většina zdravotních pojišťoven na očkování přispívá, lidé toho však dlouho nevyužívali. „Skutečnou vlnu zájmu jsme zaznamenali až loni a letos. Zatímco například ještě v roce 2011 si přišlo pro příspěvek na vakcínu proti klíšťovce jen 3378 pojištěnců VZP, loni už jich bylo 98 144," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. V Královéhradeckém kraji se loni nechalo očkovat 1288 pojištěnců VZP, v Pardubickém to bylo asi o dvě stovky více.

Pokud jde o klíšťovou encefalitidu patří podle hygieniků Královéhradecký kraj dlouhodobě k nejméně postiženým, podstatně větší je zde nebezpečí lymské boreliózy. V Pardubickém kraji je situace obdobná. Lidé však cestují, a tak jim nebezpečná nákaza hrozí třeba na dovolené strávené v jiném kraji či zemi.

Neolejujte!

Pro vynětí přisátého klíštěte existuje jednoduchý postup. Klíště se uchopí speciálními kleštičkami či pinzetou, opatrně sevře a vytáhne. Není potřeba s ním točit. Pokud se nepodaří klíště vytáhnout, je nutno s ním viklat. Nikdy se ale nemá odstraňovat tak, že by se zalilo olejem, klíště se totiž začne dusit a vypustí do rány další dávku infekce. Pokud se při vytahování klíště přetrhne, není to podle lékařů problém, tělo si se zbytkem parazita poradí. Na závěr je nutno ránu vydezinfikovat. Klíště by se pak mělo bezpečně zničit, nejlépe spálit či spláchnout do záchodu. Po vynětí klíštěte je také dobré zapsat si místo přisátí a pak po dobu tří týdnů sledovat, zda se v místě kousnutí neobjeví kruhové zarudnutí, které má uvnitř bledší barvu. Podle lékařů je to jasná známka nakažení lymskou boreliózou.

Autor: Ivana Vitovská

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Miřetice – „Musím jet pomalu, auto se na rozbité silnici kodrcá, ale to se dá vydržet. Nová kanalizace je důležitější, než trocha nepohodlí,“ konstatuje řidič Josef Bílý, když se vyhýbá náklaďáku stojícímu uprostřed silnice v Miřeticích. 

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení