VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajské nemocnice zveřejnily scénář své transformace

Pardubický kraj - Scénář je prý třeba vnímat jako záměr, který bude rozpracován do konkrétních projektů

28.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pět dosud samostatných nemocnic Pardubického kraje se spojí do jedné akciové společnosti, vznikne pro ni nová servisní organizace. Některé obory se zredukují či zruší, dostupnost péče by se ale neměla zhoršit. S těmito návrhy počítá scénář efektivní transformace akutní lůžkové nemocniční péče, který na svém novém webu zveřejnilo společné představenstvo pěti nemocnic Pardubického kraje.
Jeho cílem je především zlepšit hospodářskou situaci zdravotnických zařízení, které jsou už mnoho let ve ztrátě. Scénář včera projednávali i krajští zastupitelé.

Ambulantní péče se omezovat nebude

Změny by se měly dotknout zvláště akutní lůžkové péče v takzvaných nadstavbových oborech urologie, ORL, ortopedie a neurologie, zčásti i dětského lékařství a porodnictví. Podle scénáře bude také potřeba v budoucnu posoudit nezbytnost stávajícího rozsahu a struktury akutního příjmu. Ambulantní péče by se omezovat neměla.

„Scénář je třeba vnímat jako záměr, který bude rozpracován do konkrétních projektů," uvedl mluvčí hejtmanství Jakub Rychtecký.
Bez větších zásahů zůstává v návrhu Pardubická krajská nemocnice. V Chrudimské nemocnici se zvažuje další existence neurologie, rozvinout by se naopak mohla miniinvazivní chirurgie. Rozsah neurologie je také k diskusi v Orlickoústecké nemocnici, kompenzací by měl být rozvoj radiodiagnostiky a invazivních metod.

V Litomyšlské nemocnici zanikne porodnice, bez ní je otázkou budoucnost gynekologie, rozvíjet by se měla ortopedie, rehabilitace a neurologie. Svitavská nemocnice by měla zredukovat ORL a urologii, které by se řešily jako součást společného lůžkového fondu chirurgických oborů, zařízení se stane centrem komplexní péče psychiatrie.

Úspory v řádu desítek milionů

Změny by měly přinést úspory v řádu desítek milionů korun. Spojené nemocnice by měly výhodnější postavení při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, lepších podmínek by mohly dosáhnout společným nákupem léků a zdravotnického materiálu. Úspory by přinesla také centralizace informačního systému.

Transformace do jedné společnosti by se měla uskutečnit k 1. lednu 2014, na dokončení projektu plánují manažeři celý příští rok.
Pět nemocnic Pardubického kraje skončilo vloni se ziskem 6,7 milionu korun. Před ztrátou je ale zachránila pouze dotace Pardubického kraje.
V minulém roce poskytlo zdravotnickým zařízením formou takzvaných vyrovnávacích plateb přes 215 milionů korun.

Autor: Redakce, ČTK

28.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní zápisy. Ilustrační foto

Město Chrudim otevře osm prvních tříd

Také v příštím týdnu (od 24. 4.) budou Technické služby pokračovat v blokovém čištění městských komunikací.

Čištění ulic bude pokračovat i v dalším týdnu

Festiválek na klíček zaplnil slatiňanskou sokolovnu

Chrudim, Slatiňany – Pátý ročník Festiválku na klíček uspořádaly v sobotu Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim ve spolupráci s Domovem sociálních služeb Slatiňany.

Kosáci se bavili na chrudimském náměstí

Chrudim – Zábavný jarmark nazvaný Kterak Kosáci Auroru v Chrudimi pokořili aneb Jak to bylo před sto léty se uskutečnil v sobotu na Resselově náměstí. 

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. dubna

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Betlém zaplní Svatojiřský jarmark

Hlinsko – Celodenní Svatojiřský jarmark se uskuteční v pondělí Na Betlémě a v prostoru před Orlovnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies