VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli zákazu se víc kouří na zahrádkách a na stojáka

Pardubice – Antitabákový zákon má za sebou první měsíc praxe. Kuřáci byli vyhnáni z výčepu ven, kde využívají pohostinnosti zahrádky, pokud jí podnik disponuje, nebo kouří na chodníku „na stojáka".

29.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Na podzim a v zimě bude hůř," shodli se závislí na nikotinu, které Deník včera oslovil. Radost z „vyhnanství" kuřáků nemají ani obyvatelé bytů a domů v blízkosti restaurací. „Diskomfort bydlení je zaručen jednak hlukem lidí na venkovních zahrádkách, jednak opilci, kteří na sebe rádi pokřikují přes půl náměstí," řekl Jan Kučera, který bydlí na pardubickém Pernštýnském náměstí. Nemá ale pocit, že by zákon problémy, s nimiž se ve svém bydlišti potýká, nějak výrazně zhoršil. „Situace, kdy kouř – málokdy tabákový – okupuje polovinu našeho bytu, je velmi běžná. V části, kde bydlím, má postávání venku a kouření všeho možného už dlouhou tradici," dodal Jan Kučera.

Na chodnících teď zůstává před restauracemi o něco více cigaretových nedopalků. „Není to tak zlé, ale našim zaměstnancům přece jen přibylo práce. Na stejných místech se teď s košťaty zdrží při úklidu déle," konstatoval ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář. Nejvíc nedopalků v Chrudimi přibylo před některými podniky v Široké ulici a na Resselově náměstí.

Některé podniky, které neměly zahrádku, zaznamenaly po 30. květnu pokles tržeb a rozhodly se situaci vyřešit, jako například Skrblíkova restaurace v Holicích. „Máme nahoře terasu, na kterou se chodí přes salónek, takže dříve jsme ji využívali málokdy. S novým zákonem se nám ovšem snížily tržby, takže jsme se rozhodli vyjít lidem vstříc a otevíráme terasu, kde se dá kouřit, pokaždé, kdy to jde," vysvětlil majitel holické restaurace Jiří Konečný.

„Ten zákaz je na provozu restaurace znát. Nejvíc asi na štamgastech, kteří se dříve zastavili třeba i dopoledne, ale teď přicházejí až večer," uvedla také servírka Petra Jursíková z chrudimské restaurace Kateřina.

Co se týká výše tržeb, má pocit, že teď v létě v nich nejspíš velký rozdíl nebude. „I ti štamgasti si holt sednou na předzahrádku, kam by dříve ani nepáchli. Uvidíme ale, co přinese podzim a zima, tam si myslím, že už to bude znát víc. Každému se asi nebude chtít chodit s cigaretou ven," dodala Petra Jursíková.

Strážníci zatím dodržování zákazu kouření v restauracích nekontrolují. A chrudimští strážníci se na to ani nechystají.
"Necháváme tuto záležitost na provozovatelích restaurací, kterým zákon ukládá případně zjednat nápravu. Samozřejmě jsme ale připraveni poskytnout jim pomoc, pokud by některý z jejich zákazníků zákaz kouření nerespektoval. Prozatím to ale nebylo potřeba," řekl vrchní strážník Městské policie Chrudim Lukáš Dvořák. Rušení nočního klidu kuřáky postávajícími před restauracemi zatím nezaznamenali.

„V Chrudimi jsou lokality, například u diskotéky v areálu nákupního střediska Kateřina, kde bývá občas problém. Jenže tam to byl problém už před tím, než zákon vstoupil v platnost," dodal vrchní strážník.

Místostarosta Holic Petr Bajer říká, že antikuřácký zákon je posledních hřebíčkem do rakve, zejména pro venkovské restaurace, které jsou více závislé na množství vytočeného piva než na roznesených obědech.

„Spousta hospod už skončila, protože se provozovatelé nechtějí stavebně přizpůsobovat nesmyslným požadavkům zákonodárců, jako byly například oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Teď čekávám další vlnu," dodal místostarosta Bajer.  (jpr, man, pro)

Autor: Redakce

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze Svatováclavského jarmarku v Hlinsku.

Státní svátek oslaví v Hlinsku i v Trhové Kamenici společně

Ilustrační foto
1

Zdravotníci podají trestní oznámení

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Skoranov – Kateřina Ventluková ze Skoranova u Třemošnice má velice zajímavý koníček. Coby navigátorka závodí v takzvaném Truck Trialu, tedy že se v nákladním autě snaží překonat na čas i přesnost nejrůznější extrémní překážky. A nevede se jí vůbec špatně. Spolu s řidičem Bohumírem Čápem vyhráli letošní evropský šampionát!

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení