VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé finanční ohodnocení bere učitelské profesi její prestiž

Chrudimsko – Domácí ekonomice se v poslední době daří. Podle Českého statistického úřadu je pro druhé čtvrtletí charakteristické především toto: rychlejší růst mezd, vysoká zaměstnanost a prohlubující se nedostatek pracovních sil. Chloubou naší ekonomiky může být i fakt, že míra nezaměstnanosti je v České republice na jedné z nejnižších úrovní v rámci celé Evropské unie.

15.9.2016
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

K tvrdým statistickým číslům lze ještě dodat fakt, že průměrná mzda nejvýše rostla v peněžním a pojišťovnickém sektoru. Nejnižší plat pobírají zaměstnanci v oblasti ubytování, stravování, pohostinství, administrativě a podpůrných činnostech.

VE ŠKOLSTVÍ SE PŘÍLIŠ NEROZDÁVÁ

Nepříliš hezkou vizitkou je však vývoj platů v odvětví s dominancí států. Jak ukazuje analýza ČSÚ, ve druhém sledovaném čtvrtletí byl značně skromný nárůst mezd ve vzdělávání. Průměrná mzda se pohybovala kolem 25 a půl tisíc, což neodpovídá faktu, že má jít o oblast s nejvzdělanějšími zaměstnanci.

„V porovnání s ostatními profesemi by se mohly platy učitelů více zvýšit. Je to jeden z důvodů, proč učitelská profese ztrácí na vážnosti a společenské prestiži," zhodnotila své zkušenosti mladá učitelka Michaela V.

Svěřila se i s názorem, že pokud by dostala pracovní nabídku, která by byla dobře finančně ohodnocena, byla by ochotná, až na výjimky, pracovat mimo svůj vystudovaný obor. „Můj plat je kolem 16 tisíc čistého. Nechci si přehnaně stěžovat, když s partnerem spojíme naše výplaty, vyžít se s tím dá. Dokonce i něco málo ušetřit. Člověk toho ale nejvíce utratí za stravu a bydlení. Z mého pohledu by ideální mzda pro začínají kantory mohla být tak 20 tisíc," okomentovala Michaela výši svého platu.

Jelikož je výplata v její profesi určována tabulkově, vidí i další problém v tom, že trvá poměrně dlouho pro mladého učitele než dosáhne na možnost navýšení svého platu.

„Myslím si, že pro začínající učitele by mohla být motivace, kdyby se jim zvedl plat už po dvou letech. Přestože šly učitelské platy nahoru, závratné to rozhodně není. Obecně chybí našemu povolání autorita, zejména na základních školách. Aby zůstávali ti nejlepší, musí prostě dostat i odpovídající mzdu," uzavřela Michaela.

S výplatou není spokojený ani Zdeněk z Chrudimi. „Do výše mého platu," hodnotí s úsměvem svou pracovní morálku.

Autor: Redakce

15.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Chrastecké ženy se sekačkami. Potkat je můžete například v zámeckém parku nebo na travnatých plochách v oblasti chrasteckých Lipek.

Sekaček se chopila i trojice žen

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Pardubice - Policisté v Pardubickém kraji žádají veřejnost o pomoc pří pátrání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies