VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy účast v projektu jednotných přijímaček odmítly

Východní Čechy – Do pilotního projektu jednotných přijímacích zkoušek se příští rok zapojí drtivá většina středních škol v regionu. Vedení některých škol však účast odmítlo.

24.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: archiv Deníku

Jednotné testy

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy mají podle ministra školství Marcela Chládka zamezit tomu, aby se na maturitní obory dostávali žáci bez studijních předpokladů. Na jaro příštího roku proto ministerstvo naplánovalo pilotní testování, do něhož se školy mohly hlásit dobrovolně. Od roku 2016 by už ale jednotné přijímací testy z českého jazyka a matematiky měly být povinné u všech maturitních oborů. Do testování se přihlásilo 650 škol ze 13 krajů, nejvíce ze Středočeského (98 škol). Jediným krajem kde se žádná škola nepřihlásila, je Liberecký kraj.

V Pardubickém kraji se jednotné přijímací zkoušky v dubnu uskuteční v 51 školách. „Do projektu se zapojí všechny krajem zřizované střední školy," řekl mluvčí pardubického hejtmanství Jakub Rychtecký.

Účast v pilotním testování svým školám doporučil také Královéhradecký kraj. Chce tak ověřit a vyzkoušet organizaci a obsah zadání jednotlivých testů před tím, než se objeví plošně jako povinnost ve školském zákoně. „Kdyby se všechny školy zúčastnily testování, byly by podmínky pro všechny děti stejné," uvedla v říjnu radní pro oblast školství Táňa Šormová.

Ředitel: Zkoušky odporují zákonu

Z více než padesátky škol se jich v hradeckém kraji do projektu zapojí 48, svou účast v jednotných zkouškách odmítla tři gymnázia – dvě královéhradecká a Jiráskovo gymnázium v Náchodě. Uchazeči o studium na těchto školách absolvují testy společnosti Scio.
Podle vedení hradeckého Gymnázia J. K. Tyla je pokusné ověřování zkoušek, jak je nastavilo ministerstvo školství, v rozporu se zákony České republiky. „Protože ze zákona je za přijímací řízení odpovědný ředitel školy, nechci pochopitelně jednat v rozporu se zákonem," řekl Deníku ředitel školy Robert Novák.

Podle něj ministerstvo v dokumentu, kterým jednotné přijímací zkoušky nastavuje, jednoznačně deklaruje, že jde o pokusné ověřování. „Osobně považuji za neetické, abychom na našem gymnáziu o významném životním kroku mnoha mladých lidí fakticky rozhodovali na základě pokusu. Nevím, jak bych vysvětloval uchazečům a rodičům jejich situaci, pokud by pokus nevyšel," uvedl ředitel.

Jednotné přijímací zkoušky nebudou ani na Gymnáziu Boženy Němcové. „Přijímací zkoušky pro školní rok 2015 – 2016 proběhnou 22. a 23. dubna 2015 formou testů z matematiky a českého jazyka společnosti Scio," sdělil na stránkách školy ředitel Jan Štěrba.
Minimální zájem o projekt jednotných přijímaček je v Jihočeském kraji, kde se jej zúčastní pět škol, v Libereckém kraji se do něj dokonce nezapojí žádná. Podle vedení kraje jsou podmínky stanovené ministerstvem školství měkčí, než jak je loni nastavil kraj,vadí jim také termín zkoušek.

Podle závazné vyhlášky se zkoušky mají konat od 22. do 30. dubna. Pro čtyřleté obory je však termín ministerských zkoušek stanoven na 15. dubna, zkoušky na víceletá gymnázia na 16. dubna.

„Právníci jsou přesvědčeni, že v případě sporu s nějakým uchazečem, by to mohlo skončit soudem, který bychom prohráli, protože vyhlášky jsou závazné," sdělila ČTK liberecká radní pro školství Alena Losová.

Autor: Ivana Vitovská

24.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies