VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O střední školy v kraji je zájem. Počet přihlášek stoupl

Pardubice - Celkem bylo na následující školní rok podáno necelých 7 200 přihlášek ke studiu. Žáci mají nižší zájem o čtyřletá gymnázia.

17.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

I přes nepříznivý demografický vývoj počtu žáků devátých ročníků základních škol v Pardubickém kraji zaznamenaly střední školy mírný nárůst počtu přihlášek ke studiu. Celkem bylo na následující školní rok podáno necelých 7 200 přihlášek ke studiu.

„V porovnání s minulým školním rokem klesl počet přihlášek na čtyřletá gymnázia, a to téměř o 10 procent. Zvýšený zájem je naopak o obory s maturitní zkouškou bez odborného výcviku. Největší nárůst přihlášek je v oboru Bezpečnostně právní činnost, Veterinářství a v elektrotechnických oborech. Tradičně velký zájem je i o pedagogické obory," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že klesl zájem o obory spojené s gastronomií či zemědělstvím.

Technické obory

Pardubický kraj se snaží technické obory zpopularizovat. V minulosti o ně totiž zájem příliš nebyl.

„Důkazem úspěšnosti našich aktivit zaměřených na popularizaci technických oborů vzdělání je také fakt, že neklesá zájem o obory s výučním listem. Projevily se též důsledky jednotných přijímacích zkoušek do oborů s maturitní zkouškou, prospěchová a firemní stipendia či informační kampaně," dodal Martin Netolický.

V současném školním roce studuje v Pardubickém kraji 3 928 žáků devátých tříd, což je o 127 méně než v loňském roce. Do denní formy studia (bez nástaveb a osmiletých gymnázií) podali uchazeči 7 191 přihlášek, což je o 64 více než v minulém školním roce.

Osmiletá gymnázia

O čtyřletá gymnázia sice zájem klesl, o osmiletá ale nikoliv Žáci pátých ročníků základních škol podali 779 přihlášek na osmiletá gymnázia, což je o 29 více než v minulém roce. Mírný nárůst zájmu o osmiletá gymnáziích přímo koresponduje se zvyšujícím se počtem žáků v pátých ročnících základních škol.

Autor: Redakce

17.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Miřetice – „Musím jet pomalu, auto se na rozbité silnici kodrcá, ale to se dá vydržet. Nová kanalizace je důležitější, než trocha nepohodlí,“ konstatuje řidič Josef Bílý, když se vyhýbá náklaďáku stojícímu uprostřed silnice v Miřeticích. 

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení