VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoci s alimenty může soud, policie i Asociace neúplných rodin

Chrudimsko – V Pardubickém kraji je podle statistik více než 25 tisíc neúplných domácností, Policie ČR se zde loni zabývala stovkami trestných činů zanedbání povinné výživy. Na tisíc neúplných rodin v kraji připadá 18 dlužníků, což je v republice spíš podprůměr.

23.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Někteří neplatiči dluží opravdu pořádné částky. Například hlinečtí policisté začali vyšetřovat čtyřiačtyřicetiletého „rekordmana", který od roku 2007 neplatil výživné na svého syna a do začátku letošního července dlužil 228 000 korun.

Rodič, který se s dětmi vinou nezodpovědné „druhé polovičky" dostane do obtížné životní situace, má dvě možnosti. „Když povinný nezaplatí výživné po dobu delší jak čtyři měsíce, kterou má stanovenou rozsudkem, který nabyl právní moc, může se oprávněná osoba, většinou matka dítěte, obrátit na soud, a tam podat návrh na exekuci na jeho příjem, nebo na Policii České republiky, kde podá trestní oznámení pro přečin zanedbání povinné výživy," vysvětluje policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Když dlužník celou částku uhradí, trestní řízení se zastavuje a případ je odložen. Když ne, ke slovu přicházejí tresty v řádech měsíců i pár let. Hlineckému dlužníkovi tak hrozí u soudu až dva roky za mřížemi.

Asociace neúplných rodin letos spustila pro matky a otce možnost bezplatného vymáhání alimentů.

Vášnivou debatu také vzbudil návrh, aby výživné platil za nepoctivé biologické otce stát. Magdaléna Remešová například míní, že stát by měl finančně pomoci těm otcům, kteří platit chtějí, ale přišli o práci ne svojí vinou, nebo jejich plat není dostatečný, aby uživili sebe a ještě platili alimenty.

„Pokud mají z čeho platit, jen se jim nechce, stát by měl výživné vymáhat na zaměstnavateli, aby jim to strhl z platu," říká Magdaléna Remešová. Další diskutující ze Žumberku vidí jako hloupost návrh brát neplatičům výživného řidičské průkazy, čímž by se jejich situace jen zhoršila.

Zanedbání povinné výživy § 196 z. č. 40/2009 Sb.

odst. 1: Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

odst. 2: Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

odst. 3: Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

Autor: Redakce

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies