VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomocník mobil se umí proměnit v noční můru a nástroj vydírání

Chrudimsko – „Maminko, Adámkovi dneska ve školce při spaní pořád zvonil mobil," stěžuje si holčička během čekání na zastávce autobusu. „Jako nějaká hračka?," vyptává se máma. „Ne, mami, skutečný mobil. Paní učitelka Adama poprosila, ať ho vypne, jestli to umí," vysvětluje důležitě dívenka.

21.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Mobilní telefony už se objevují i u starších dětí
v mateřských školách, ačkoliv jen výjimečně. Zatím.

„Myslím, že ve školce dítě telefon nepotřebuje, ale vyskytují se i tam. Jde spíš 
o jakousi prestiž rodičů," míní Jiří Knoll z pedagogicko-psychologické poradny „Sám bych viděl vhodný čas na pořízení mobilu někdy na základní škole – v první, druhé či třetí třídě. Dětem přibývají různé kroužky a je dobré, aby rodiče věděli, kde se pohybují," říká Jiří Knoll.

Rovnou také dodává, že mobil k dnešnímu životu patří, ať už se to někomu líbí nebo ne. „Na jeho použití sedí zcela přesně pořekadlo: Dobrý sluha, ale zlý pán," podotýká.

AŽ 300 DĚSIVÝCH SMS ZPRÁV. KAŽDÝ DEN

Pracovníci pedagogicko-psychologické poradny již řešili i vážné případy, které lze nazvat stalkingem. To je nebezpečné pronásledování jednoho člověka jiným, které se projevuje opakovaným sledováním a nechtěnými kontakty. Často dochází k pronásledování právě prostřednictvím emailu či mobilu. To se stalo i jedné dívce na pardubické střední škole. Její spolužák, se kterým se rozešla, byl schopen jí poslat 200 až 300 SMS zpráv denně. Sledoval ji a vydíral. Případ řešila nejen pedagogicko-psychologická poradna, ale i policie. „Tohle jsou extrémní situace. Řešíme i závislost obecně na internetu, se kterou používání telefonů a jejich technologií také souvisí," popisuje Jiří Knoll.

BĚHEM VYUČOVÁNÍ NE, O PŘESTÁVKÁCH ANO

Ministerstvo školství již před lety vydalo jakýsi manuál pro zacházení s mobily ve školách – kdy je vhodné je používat, kdo ručí za jejich ztrátu a podobně.
Dnes už jsou v základních i středních školách tak běžnou záležitostí, že má každá škola nastavena svá vlastní pravidla.

„Myslím, že vybírání 
do košíků před začátkem vyučování se už moc ne-uplatňuje. Pokud kolektiv třídy normálně funguje, má svá pravidla – všichni ví, kdy se chodí na záchod, kdy se jí a kdy je možné používat mobil," dodává Knoll.

Do vyučování mobil podle jeho názoru nepatří i kvůli tomu, že by mohl při písemkách sloužit jako „tahák", ale v jeho použití
o přestávkách nevidí problém. Je to osobní volno žáků a studentů. (pro)

Autor: Redakce

21.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies