VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„První houby jsem nacházel po ránu i v pyžamu,“ říká mykolog

Hlinsko – Houbaření se začal dnes známý amatérský mykolog Jiří „Kudláček" Laštůvka věnovat již od útlého věku, takže nelze s jistotou říci, kdy nalezl svoji první houbu.

25.8.2016
SDÍLEJ:

Hlinecký mykolog Jiří "Kudláček" LaštůvkaFoto: archiv Jiřího Laštůvky

„To už bude více než 45 let. Byl jsem hodně malý. Máme chatu v lesích nad Hlinskem, a když jsem byl kluk, do lesa jsem chodil pravidelně. Klidně i po ránu ještě v pyžamu jsem domů přinesl třeba hříbka," vzpomíná Jiří Laštůvka.

Láska k houbaření jej už neopustila a zhruba před deseti lety se začal věnovat i publikační činnosti. „To bylo v době, kdy začaly být dostupné digitální fotoaparáty. Nejprve si jej pořídil kamarád, tak jsem začal přispívat na webové stránky o houbaření. Pak jsem si jej koupil také," říká Jiří Laštůvka.

Láska k houbám se spojila se zálibou ve fotografování a od té doby na svých webových stránkách Houby na Hlinecku publikuje nejen fotografie jedlých i nejedlých hub, ale také odborné informace o nich nebo recepty na chutné pokrmy. Ustavičně také přidává nové snímky do svého vlastního Kudlova fotoatlasu hub, který k 17. červenci čítal už 750 druhů hub. Kromě bohaté fotogalerie se u každé položky nachází údaje o nálezu i jeho zařazení.

„Kudláček" své přátele na sociálních sítích udivuje plnými košíky hub, se kterými se pravidelně navrací z výprav do lesů na celém Chrudimsku.

„Nejde mi o množství nalezených hub, ale o vzácné druhy nebo prvonálezy v České republice. Na Čertovině jsem objevil například řasnatku hladkoplodou. Kdo sbírá známky, chce mít tu nejvzácnější, u hub to platí obdobně," říká hlinecký mykolog, který také většinu z bohatých nálezů rozdá mezi přátele a rodinu. Například v roce 2009 nalezl kuřátko, latinsky Ramaria primulina, které se podle jeho slov do té doby v České republice ještě neobjevilo. Sice nejedlá, leč vzácná houba však v lesích nevydržela dlouho. Pár dnů po objevu ji někdo rozkopal.

Jiří Laštůvka také coby autor pravidelně vydává houbařský kalendář. Ten na rok 2017 je již hotový a k dostání bude od září. Kromě snímků budou na jeho stránkách otištěny také chutné recepty nebo informace, jaké léčivé nebo naopak jedovaté látky jednotlivé houby obsahují.

Stávající sucho však houbaření vůbec nesvědčí. „Stojí to za houby," žertuje mykolog a dodává: „Něco nalézt jde, ale je to paběrkování. Kdo chce houby najít, musí za nimi jet do míst, kde se drží voda."

Autor: Lukáš Vaníček

25.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Chrastecké ženy se sekačkami. Potkat je můžete například v zámeckém parku nebo na travnatých plochách v oblasti chrasteckých Lipek.

Sekaček se chopila i trojice žen

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Pardubice - Policisté v Pardubickém kraji žádají veřejnost o pomoc pří pátrání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies