„Počty zdejších Slováků se dlouhodobě příliš nemění, zato jejich zaměstnanecká struktura ano. Dříve pracovali hlavně v dělnických profesích ve stavebnictví, v posledních letech pronikají do odborných profesí ve strojírenství či elektrotechnickém průmyslu," řekl šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Právě tady, v Pardubicích coby průmyslovém centru východních Čech s nastavěnými halami čínských developerů, pracuje Slováků vůbec nejvíc. Soustředí se jich tu třetina ze všech, kteří dojíždějí do východních Čech za prací. Vedle nízké nezaměstnanosti  v Pardubicích, kde firmy jako Foxconn a další marně shání pracovníky na pozice, o které Češi nemají zájem, má město perníku i nespornou logistickou výhodu: díky poloze na koridoru je to sem ze Slovenska vlakem pouhé čtyři hodiny.

„Protože sem většina z nich přijíždí za prací a zpravidla jde o agenturní pracovníky, je mezi nimi málo nezaměstnaných. V případě ztráty práce se obvykle vracejí domů," dodal Klimpl.

Zatímco počty Slováků pracujících na východě Čech se už léta nemění, rychle naopak přibývá Východočechů, kteří dojíždějí za prací do země pod Tatrami.

Počet Slováků na východě Čech

Cizinci se slovenským státním občanstvím, k 31. 12. 2011

Pardubický kraj: 2 669
- okres Chrudim 324
- okres Pardubice 1 329
- okres Svitavy 256
- okres Ústí n. O. 760

Hradecký kraj: 2 334
- okres Hradec Králové 658
- okres Jičín 507
- okres Náchod 331
- okres Rychnov n. K. 358
- okres Trutnov 480
Zdroj: ČSÚ