VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda už začala připravovat výběrová řízení na stavbu D35 k Vysokému Mýtu

Východní Čechy - Kabinet Bohuslava Sobotky ve středu projedná parametry tendru na stavbu kýžené východočeské dálnice.

26.7.2016
SDÍLEJ:

Vláda už jedná o parametrech tendru na výstavbu prvních dvou úseků dálnice D35, která odvede tranzit aspoň z obou východočeských metropolí. Vysokému Mýtu se však zatím neuleví, jeho obchvat se bude stavět až pozdějiFoto: reprofoto: ŘSD

Zahájení stavby dálnice D35 z Opatovic nad Labem na Olomouc bude tento týden zase o kus blíž.

Vláda projedná na středečním zasedání parametry výběrových řízení na stavbu prvních dvou úseků dálnice, a to Opatovice – Časy a Časy – Ostrov u Vysokého Mýta. Celkem jde o stavbu více než 25 kilometrů dálnice v hodnotě zhruba 9,5 miliardy korun. Vyplývá to z předkládací zprávy ministerstva dopravy.

Hodnotu delšího z obou úseků, 13,5 kilometru dlouhého úseku z Časů do Ostrova, ministerstvo předběžně ocenilo na 4,98 miliardy korun. Úsek Opatovice – Časy dlouhý 12,6 kilometru vyjde na 4,65 miliardy.

Hlavním hodnotícím kritériem má být podle ministerstva cena. Ta má v chystaném výběrovém řízení tvořit 90 procent bodů při hodnocení nabídek účastníků. Zbytek ministerstvo přikládá poskytnuté délce záruční doby na provedené stavební práce.

Právě příprava těchto dvou úseků je nejdál, vykoupena je na nich naprostá většina pozemků a nedávno dostaly i výjimku z nových přísnějších posudků na životní prostředí, takže se zde nebudou muset dělat nové posudky EIA.

Po dokončení těchto prvních dvou úseků se od tranzitu uleví zejména Hradci a Pardubicím, dálnice bude u Ostrova provizorně svedena na silnici z Chrudimě do Vysokého Mýta.

Problémy s posudky EIA ale nakonec D35 nijak nezdržely. I bez nich bylo jasné, že se dálnice začne budovat nejdříve na jaře 2018.

Bez domluvy premiéra Sobotky s Evropskou komisí by však Česko nemohlo na D35 čerpat evropské peníze.

„Součástí té dohody je, že na všechny stavby, na něž byla dohodnuta výjimka, budou použity evropské fondy a že to Evropská komise nebude zpětně žádným způsobem zpochybňovat," poznamenal premiér.

D35 je dálnice plánovaná mezi Hradcem Králové, kde navazuje na dálnici D11, a Lipníkem nad Bečvou, kde se má napojit na dálnici D1. Dlouhodobě se o ní mluví jako o alternativě k přetížené dálnici D1. Hotová od Hradce až do Mohelnice, kam z Olomouce vede již hotový úsek, však měla být už v roce 2017.

Zdlouhavá příprava výstavby D35 navíc brzdí rozvoj obcí a podnikatelských záměrů u plánovaných přivaděčů a sjezdů. Pro stavbu jsou totiž před přesným stanovením trasy blokovány široké pruhy území o rozloze stovek hektarů.

Autor: ČTK, Kamil Dubský

26.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies