VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východočeští prodejci tuhých paliv zákazníky nepodvádějí

Východní Čechy - Z dvanácti kontrol, které ve třetím čtvrtletí  provedla Česká obchodní inspekce u prodejců tuhých paliv ve východních Čechách, našla nedostatky jen v jediném případě.

8.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Je to nejlepší výsledek ze všech regionů. Například v Ústeckém a Libereckém kraji z kontrolovaných osmi prodejců neprošel ani jediný. Nedostatky však byly i v jiných krajích.

Od července do konce září bylo v Česku prověřeno 59 prodejců uhlí, koksu, briket a dřeva. „Porušení  předpisů bylo zjištěno v 27 případech, tedy v 45,8 procenta případů," uvedli inspektoři. Ve východních Čechách se objevily nedostatky u jičínské firmy prodávající dřevo.  „Zákazníkovi dovezli množství, které si objednal, ale používali úředně neověřené měřidlo," řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.  Podle něj je to jen malý přestupek, za který firma zaplatila tisícikorunovou pokutu.

Rady zákazníkům
Spotřebitel má právo, aby palivo dostal ve správné hmotnosti. Požádá-li spotřebitel při objednávce o možnost být při nakládce a vážení uhlí před rozvozem, měl by mu prodávající vyhovět. Pokud odmítne nebo se bude vymlouvat, měl by spotřebitel zvážit změnu prodejce, jinak se vystavuje riziku, že bude ošizen. Pokud se uhlí ve sklepě v rozmezí několika dnů až dvou týdnů po dodávce rozpadne na prach, měl by je reklamovat. Rozpad uhlí svědčí o tom, že bylo špatně uskladněno.
Spotřebitel by neměl převzít  mokré uhlí, protože při jeho skladování hrozí samovznícení.
Na nepoctivé jednání může  zákazník upozornit nejbližší inspektorát ČOI nebo poslat podání na e-podatelnu přes www.coi.cz.

Kontroly pokračují

Inspekce prodejcům po kontrolách uložila zatím 19 pokut v celkové hodnotě 57 500 korun, další správní řízení nebyla dosud ukončena. Nejčastěji, ve 13 případech, byli prodejci pokutováni za to, že neprodávali paliva v množství, které si zákazníci objednali. Mezi další prohřešky patřila hlavně nedostatečná informace o ceně či vlastnostech nabízených výrobků.

Jeden z nejhorších prohřešků ČOI zaznamenala loni na podzim. Prodejce z Mělníka měl dvěma zákazníkům dodat po třech  tunách uhlí, přivezl jim však o tunu méně. „Ošidil spotřebitele o 4900 korun," konstatoval mluvčí Fröhlich. Inspektoři firmě udělili dvoumilionovou pokutu.

Zájem spotřebitelů o tuhá  paliva pravděpodobně potrvá až do konce prosince. „S ohledem na nedostatky zjištěné při jejich prodeji budou kontroly  pokračovat až do konce roku," upozornila ČOI na svém webu.

A jak se vyhnout podvodům? „Požádá-li spotřebitel při objednávce o možnost být při nakládce a vážení uhlí před rozvozem, měl by mu prodávající vyhovět," uvedli inspektoři.

Autor: Ivana Vitovská

8.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vejvanovičtí oslavili jubileum své obce.
20

Vejvanovičtí oslavili jubileum obce

Ilustrační foto.

Žárlivec rozšlapal dívce mobil

Kajínek už se krátce objevil i v rodných Prachovicích

Chrudim - V sobotu okolo čtvrté odpoledne se nejznámější český vězeň Jiří Kajínek na čtvrt hodiny objevil u své dlouholeté kamarádky v rodných Prachovicích. Během setkání mu Marta Látalová poděkovala, že se u ní zastavil a krátce spolu pohovořili. 

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 27. května

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Chrudim - Sobotní okresní soutěže mladých hasičů hry "plamen 2017" se v Chrudimi účastnilo bezmála 500 děti, které už teď vědí, ze pomáhat druhým je přirozené. 

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Luže – V Hamzově léčebně na Košumberku již delší čas pomáhá zejména malým pacientům při cvičení robot nebo vláček. Tyto zdánlivé hračky jsou však prošpikované senzory a malými motorky, takže s nimi může dítě manipulovat na dálku pouze pohybem končetin. Například rychlost plastového vlaku reguluje pomocí paže. Malý pacient se většinou zabere do hry a ani si neuvědomuje, že zároveň vykonává taková cvičení, která mu pomáhají s rehabilitací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies