VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další krok k elektronizaci justice

Hradec Králové - Není to tak dávno, co jsme čtenáře Deníku informovali o tom, že informace o soudním jednání je možné získat prostřednictvím internetu. Protože elektronizace justice a z ní plynoucí snadnější přístup občanů k právním informacím jsou ústředním bodem aktivit Ministerstva spravedlnosti ČR, mohou nyní občané využívat hned několik databází s cennými údaji.

5.4.2009
SDÍLEJ:

Jednání u soudu. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Jan Jelínek

Internetovým centrem zmíněných informací je adresa www.justice.cz. Odtud vedou přímé odkazy na celou řadu užitečných webových stránek. Ať je to již zmíněná aplikace infoSoud, odkud lze čerpat údaje o probíhajících soudních řízeních, nebo databáze infoJednání, kde lze vyhledat, v jakých věcech bude soud v nejbližší době jednat. Stejně snadno se lze dostat i k údajům v obchodním rejstříku, databázi úpadců podle někdejšího konkursního zákona či k informacím insolvenčního rejstříku. Občanům jistě přijde vhod možnost doručit soudu jakékoliv podání prostřednictvím aplikace ePodatelna. Užitečný je rovněž projekt jednotné úřední desky, nazvaný jednoduše infoDeska. Nyní probíhá jeho zkušební provoz, během kterého soudy publikují na internetu ta rozhodnutí, která musejí být ze zákona v papírové podobě vyvěšena na stávajících úředních deskách v soudních budovách.

Ministerstvo spravedlnosti se snaží o maximální zapojení veřejnosti do otázek souvisejících s justicí, proto zřídilo i další užitečné stránky. Ze zmíněného portálu justice.cz se tak lze přímo dostat na nové stránky věnované reformě soudnictví a odtud třeba k informacím o plánovaném občanskému zákoníku či o změnách trestního nebo úpadkového práva.

Všechny tyto novinky je třeba vnímat jako usnadnění komunikace mezi občany a soudy. V žádném případě nemohou být na újmu snadného přístupu k justici. Stále mají občané na výběr: buď si udělat procházku a navštívit soud osobně, anebo spoustu záležitostí obstarat prostřednictvím internetu. Volba je jen na nich.

Michal Strnad, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení