Obě napadení se odehrála ve Skřivanech na Královéhradecku v bytě jeho manželky, která zde žila se Staňkem. Poprvé dne 30. dubna letošního roku vnikl do bytu a dřevěnou židlí se pokusil udeřit Staňka do hlavy. Ten se naštěstí útoku ubránil, utrpěl jen zhmoždění měkkých tkání, které si vyžádalo dvou až třítýdenní léčbu.

Dne 4. července obžalovaný vykopl dveře bytu, vytáhl nůž s čepelí dlouhou 14,5 centimetru, který si přinesl za opaskem, a bodal do svého soka, ležícího na podlaze. Křičel přitom „Já tě zabiju“. Ran bylo několik a napadený muž utrpěl těžká zranění. „Poškozenému způsobil těžkou újmu na zdraví, spočívající v podstatném omezení hybnosti pravé horní paže po dobu několika měsíců. Jen shodou okolností ho neohrozil na životě,“ uvedl státní zástupce Milan Vacek.

Obžalovaný Vlášek se k napadení Staňka doznal. „Byl nahý, až na trenýrky. Klekl jsem na něj, vytáhl nůž a bodal jsem. Nevím, kolik bylo ran,“ vypověděl u soudu. Tvrdil, že s manželkou za 22 let vychoval dva syny. „Bylo to spokojené manželství. V poslední době jsme se stále více hádali kvůli penězům. Manželka se ode mne odstěhovala do Skřivan, tam jsem ji navštěvoval. Pak se objevil Staněk. Řekla mi, že se s ním několikrát vyspala. Kdyby se vrátila domů, odpustil bych jí,“ řekl obžalovaný. „Když jsem uviděl přede dveřmi Staňkovy boty, popadl mě vztek. Kdyby tam boty nebyly, odešel bych,“ dodal obžalovaný.

Krajský soud Vláškovo jednání vyhodnotil jako pokus vraždy, když v úvahu přicházel i trestný čin těžkého ublížení na zdraví. „Brali jsme v úvahu velikost nože i to, že bodnutí vůči poškozenému i bodnořezných ran bylo hodně. V úvahu jsme vzali i slovní projev obžalovaného, jak při útoku, tak po něm. Jeho úmyslem bylo poškozeného zabít,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Luboš Sovák.

Podle senátu se obžalovaný dopustil i trestných činů ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Soud nedospěl k závěru, že se obžalovaný násilného jednání nedopustil ve stavu snížené příčetnosti. Opíral se přitom o stanoviska soudních znalců.

Kromě úhrnného desetiletého trestu vězení uložil hradecký krajský soud Zdeňku Vláškovi také ambulantní ochrannou psychiatrickou léčbu. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.