Prodávat je pak měli ve svém obchodě s loveckými potřebami v České Třebové.

Obžalováni jsou proto z porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou, z nedovoleného ozbrojování, z poškozování cizích práv a podvodu.

Brali na nákupy známé, odvezli víc

Dvěma bratrům a matce, která jim měla pomáhat, hrozí až deset let za mřížemi, svou vinu však popírají.

Daniel Řehák u soudu řekl, že před zahájením dovozu zbraní se poradil s policisty a celníky a získal také licenci na dovoz zbraní. „Při převozu přes hranice zbraně kontrolovali policisté i celníci, poté byly znovu evidovány na policii. Nerozumím tomu, proč je to nyní v rozporu se zákonem," uvedl muž, který je i soudním znalcem. A dodal, že v obchodě prováděli kontroly i policisté. Na žádné problémy je však nikdo nikdy neupozornil.

Do akcí byli zapojeni i další lidé.

„Nabídli mi, abych s nimi jel na nákupy, na výlet na Rakouska. Zastavili jsme v obchodě se zbraněmi a Danek se mě zeptal, jestli by mohli na mé jméno vzít tři zbraně. Řekl mi, že je to legální, tak jsem souhlasil. Vzal jsem je na svůj pas, ale platila paní Řeháková. V Mikulově jsme zbraně procleli," vypovídal včera jeden ze svědků, kteří pomáhali obžalovaným s nákupy krátkých i dlouhých  zbraní.

Pušky, které pocházely podle svědka z druhé světové války, pak přihlásili na polici v Ústí nad Orlicí. Zbraně si ponechali Řehákovi, ve svém obchodě je pak prodávali. Důvodem bylo, že podle rakouských zákonů je možné nakoupit pouze tři zbraně na osobu. Řehákovi pro své zboží jezdili také do Německa.

Proces pokračuje i ve čtvrtek.

Z jednací síně

- Trojice je stíhána od roku 2009 za obchod s padělanými historickými zbraněmi.

- Policie zabavila 300 zbraní a raznici tormentačních značek ze SRN.

- Některé zbraně nebyly opatřené platnými tormentačními značkami, nebyly tedy příslušným úřadem řádně odzkoušené.

- Značky na ně měli dávat Řehákovi, aby je zlegalizovali pro prodej.