VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Problém je ve vás,' řekl soudce a udělil deviantovi pětiletý trest

Hradec Králové – Za čtrnáct měsíců zaútočil v Pardubickém kraji čtyřikrát. Jeho tělo totiž nebrzdily medikamenty, jež ho v minulosti tlumily. Jiří S. byl proto v úterý odsouzen Krajským soudem 
v Hradci Králové za znásilnění a tři pokusy o něj k pětiletému pobytu ve vězení.

3.12.2014
SDÍLEJ:

Jiří S. u Krajského soudu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Michal Fanta

Vedle toho musí zaplatit nezletilé dívce, již znásilnil, 200 tisíc korun. A další oběti dvacet tisíc. Ale především absolvovat sexuologickou léčbu, kterou prošel už v minulosti. Jeho poslední prohřešky totiž nebyly premiérové.

„Podle znaleckých posudků trpí sexuální deviací ve formě agresivity s prvky sadismu," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková.

Jiří S. se před soudem nevymlouval, vše přiznal. I to bylo nakonec polehčující okolností. Původně totiž mohl dostat i dvanáctiletý trest.

„Moc mě mrzí, co jsem udělal. Chtěl bych se vrátit k přítelkyni a rodičům a žít pořádný život," prohlásil. „Nedokážu si vysvětlit, proč jsem se toho dopouštěl." Důvod je ale podle všeho jasný, Jiří S. už nedostával utlumovací injekce.

„Dokud si neuvědomíte, že je problém ve vás, tak se to nedá řešit," upozornil muže soudce Miroslav Mjartan. „Chtěl bych se léčit a dostat se z toho," reagoval Jiří S.

Nutno dodat, že i když se
v minulosti léčbě vyhýbal (a byl potrestán), v roce 2010 rozhodl soud, že už dál nemusí absolvovat další terapii.

Poté vydržel tři roky. Přitom sám tvrdil, že chtěl v léčbě pokračovat. „Bál jsem se to říct přítelkyni. Byli jsme spolu přes čtyři roky. Má dvě holky a já jsem se o ně staral," vysvětloval, proč to tak nebylo.

Násilné smilstvo v čase. Odkdy mohou být obětí i muži?
Hradec Králové -
Co je vlastně znásilnění? Všeobecná představa je odlišná od toho, co říkají české zákony.
Jiří S. je odsouzen za znásilnění, ač s dívkou, již napadl, neabsolvoval soulož.
V uvozovkách pouze ji sáhl pod kalhotky, přesto se na jeho jednání vztahuje paragraf 185 trestního zákoníku, který mu předepisuje až dvanáctiletý pobyt ve vězení.
Na výši jeho trestu má samozřejmě vliv i fakt, že znásilněná dívka byla nezletilá, tedy, že jí ještě nebylo ani patnáct let.
Pohled na tento zločin se výrazně změnil v roce 2001. Do té doby mohla být znásilněna pouze žena (dnes i muž) a navíc akt musel být klasickým pohlavním stykem.
Přinucení k orálnímu či análnímu sexu se neklasifikovalo jako znásilnění, ale většinou jako omezování osobní svobody. Proto byly tresty mnohem nižší.
Ale podívejme se ještě více do historie. Do roku 1950 bylo znásilnění nazýváno násilným smilstvem.
V té době také platil jeden dnes dost nepochopitelný zákon. Manžel se na manželce nemohl dopustit znásilnění – a to ani když ji opravdu násilím donutil k souloži.

Autor: Jiří Fejgl

3.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies