VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Problém je ve vás,' řekl soudce a udělil deviantovi pětiletý trest

Hradec Králové – Za čtrnáct měsíců zaútočil v Pardubickém kraji čtyřikrát. Jeho tělo totiž nebrzdily medikamenty, jež ho v minulosti tlumily. Jiří S. byl proto v úterý odsouzen Krajským soudem 
v Hradci Králové za znásilnění a tři pokusy o něj k pětiletému pobytu ve vězení.

3.12.2014
SDÍLEJ:

Jiří S. u Krajského soudu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Michal Fanta

Vedle toho musí zaplatit nezletilé dívce, již znásilnil, 200 tisíc korun. A další oběti dvacet tisíc. Ale především absolvovat sexuologickou léčbu, kterou prošel už v minulosti. Jeho poslední prohřešky totiž nebyly premiérové.

„Podle znaleckých posudků trpí sexuální deviací ve formě agresivity s prvky sadismu," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková.

Jiří S. se před soudem nevymlouval, vše přiznal. I to bylo nakonec polehčující okolností. Původně totiž mohl dostat i dvanáctiletý trest.

„Moc mě mrzí, co jsem udělal. Chtěl bych se vrátit k přítelkyni a rodičům a žít pořádný život," prohlásil. „Nedokážu si vysvětlit, proč jsem se toho dopouštěl." Důvod je ale podle všeho jasný, Jiří S. už nedostával utlumovací injekce.

„Dokud si neuvědomíte, že je problém ve vás, tak se to nedá řešit," upozornil muže soudce Miroslav Mjartan. „Chtěl bych se léčit a dostat se z toho," reagoval Jiří S.

Nutno dodat, že i když se
v minulosti léčbě vyhýbal (a byl potrestán), v roce 2010 rozhodl soud, že už dál nemusí absolvovat další terapii.

Poté vydržel tři roky. Přitom sám tvrdil, že chtěl v léčbě pokračovat. „Bál jsem se to říct přítelkyni. Byli jsme spolu přes čtyři roky. Má dvě holky a já jsem se o ně staral," vysvětloval, proč to tak nebylo.

Násilné smilstvo v čase. Odkdy mohou být obětí i muži?
Hradec Králové -
Co je vlastně znásilnění? Všeobecná představa je odlišná od toho, co říkají české zákony.
Jiří S. je odsouzen za znásilnění, ač s dívkou, již napadl, neabsolvoval soulož.
V uvozovkách pouze ji sáhl pod kalhotky, přesto se na jeho jednání vztahuje paragraf 185 trestního zákoníku, který mu předepisuje až dvanáctiletý pobyt ve vězení.
Na výši jeho trestu má samozřejmě vliv i fakt, že znásilněná dívka byla nezletilá, tedy, že jí ještě nebylo ani patnáct let.
Pohled na tento zločin se výrazně změnil v roce 2001. Do té doby mohla být znásilněna pouze žena (dnes i muž) a navíc akt musel být klasickým pohlavním stykem.
Přinucení k orálnímu či análnímu sexu se neklasifikovalo jako znásilnění, ale většinou jako omezování osobní svobody. Proto byly tresty mnohem nižší.
Ale podívejme se ještě více do historie. Do roku 1950 bylo znásilnění nazýváno násilným smilstvem.
V té době také platil jeden dnes dost nepochopitelný zákon. Manžel se na manželce nemohl dopustit znásilnění – a to ani když ji opravdu násilím donutil k souloži.

Autor: Jiří Fejgl

3.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkovací automat v Chrudimi. Ilustrační snímek.

Parkování v Chrudimi uhradíte i kartou nebo mobilem

Kelti chystají také oslavu svátku Lughnasad.
7

Kelti sklidí, co zaseli, chystají také oslavu svátku Lughnasad

Rekonstrukce kanalizace způsobí nové dopravní uzavírky

Chrudim – S postupující rekonstrukcí vodovodní a kanalizační sítě v chrudimské Palackého ulici dojde v následujícím období k několika novým dopravním uzavírkám. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Bez vstřelené branky Chrudim napoprvé prohrála

Chrudim – První přípravné utkání před nadcházející sezonou sehráli o víkendu fotbalisté MFK. Vyjeli za ním do malé vísky Medlov, kde se střetli s loňským vítězem MSFL, Sportovním klubem Uničov.

Ve Smrčku děti potěší Pohádkový les

Smrček – Zveme všechny malé i velké na tradiční Pohádkový les a pouťové oslavy ve Smrčku. Akce se koná v sobotu od 14.00 hodin a potrvá až do podvečerních hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení