VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symbolický trest pro obchodníka s alkoholickými nápoji

Hradec Králové/ Až napodruhé v úterý krajský soud poslal na jeden rok do vězení s dozorem pětašedesátiletého Miroslava Procházku z Pece pod Sněžkou. Uznal ho vinným ze spáchání trestného činu krácení daně o více než 29 milionů korun.

17.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Skutku se Procházka dopustil již v lednu až březnu 1992. Jako soukromý podnikatel zajistil prostřednictvím firem Lauko Petr a Horyna odběr více než 332 tisíc litrů alkoholických nápojů z lihovarů Dynybyl Říčany, Hobé Pardubice a Briliant Nova Mochov. Sice je odebral jako zboží určené na export, tedy bez spotřební daně, avšak alkoholické nápoje nevyvezl a prodal v tuzemsku za cenu vyšší o tuto spotřební daň. „Zajistil, aby odebraný alkohol byl přefakturován přes firmy Lauko Petr, Horyna a Monet ing. Čermáka, a také mezi nimi, prostřednictvím neexistující společnosti Eva Trading Bratislava. U fiktivní firmy dokladově docházelo k vykázání alkoholu bez daně z obratu, ale v prodeji i s touto daní. Svým jednáním poškodil tehdejší ČSFR a poté Český stát zastoupený finančním úřadem v Trutnově o daň z obratu v celkové výši přes 29 milionů korun,“ uvedla státní zástupkyně Eva Jirásková. Obžalovaný Procházka vinu odmítl s tím, že dělal jen zprostředkovatele obchodu s alkoholickými nápoji.

Státní zastupitelství podalo žalobu na Procházku již v roce 1997, avšak hlavní líčení začalo až letos. Do značné míry to způsobil obžalovaný, který se nemohl hlavního líčení zúčastnit ze zdravotních důvodů. Senát přitom současně projednával další Procházkův skutek. Podle něho se obžalovaný měl od února 1992 do srpna 1993 dopustit podobného daňového podvodu ve výši téměř 128 milionů korun. Hradecký krajský soud však Procházka 30. dubna letošního roku zprostil obvinění. Státní zástupkyně se na místě odvolala. Vrchní soud výrok v druhé části hradeckého rozsudku potvrdil, avšak nařídil krajskému soudu, aby případy z ledna až března 1992 znovu projednal.

Včera krajský soud změnil své původní rozhodnutí a konstatoval, že se Procházka více než 29milionového daňového podvodu dopustil. Přestože mu hrozil trest vězení od pěti do dvanácti let, senát ho poslal za mříže jen na jeden rok. „Od spáchání trestného činu uplynulo už 16 let. Již sama tato doba je ve světle listin základních práv a svobod evropské úmluvy natolik zásadní, že by mohla odůvodňovat i zastavení věci, což nelze přehlédnout,“ uvedl při zdůvodňování verdiktu předseda senátu Miroslav Mjartan. Proto podle něho krajský soud vyslovil vinu obžalovaného a vynesl jen mírný symbolický trest.

Ani tento rozsudek není pravomocný. Zatímco Procházka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, státní zástupkyně Eva Jirásková se na místě odvolala. „Trest je nepřiměřený a mírný. Délka řízení, kterou to zdůvodnil soudce, byla způsobena právě obžalovaným,“ řekla.

Autor: Karel Hrazděra

17.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies