VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symbolický trest pro obchodníka s alkoholickými nápoji

Hradec Králové/ Až napodruhé v úterý krajský soud poslal na jeden rok do vězení s dozorem pětašedesátiletého Miroslava Procházku z Pece pod Sněžkou. Uznal ho vinným ze spáchání trestného činu krácení daně o více než 29 milionů korun.

17.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Skutku se Procházka dopustil již v lednu až březnu 1992. Jako soukromý podnikatel zajistil prostřednictvím firem Lauko Petr a Horyna odběr více než 332 tisíc litrů alkoholických nápojů z lihovarů Dynybyl Říčany, Hobé Pardubice a Briliant Nova Mochov. Sice je odebral jako zboží určené na export, tedy bez spotřební daně, avšak alkoholické nápoje nevyvezl a prodal v tuzemsku za cenu vyšší o tuto spotřební daň. „Zajistil, aby odebraný alkohol byl přefakturován přes firmy Lauko Petr, Horyna a Monet ing. Čermáka, a také mezi nimi, prostřednictvím neexistující společnosti Eva Trading Bratislava. U fiktivní firmy dokladově docházelo k vykázání alkoholu bez daně z obratu, ale v prodeji i s touto daní. Svým jednáním poškodil tehdejší ČSFR a poté Český stát zastoupený finančním úřadem v Trutnově o daň z obratu v celkové výši přes 29 milionů korun,“ uvedla státní zástupkyně Eva Jirásková. Obžalovaný Procházka vinu odmítl s tím, že dělal jen zprostředkovatele obchodu s alkoholickými nápoji.

Státní zastupitelství podalo žalobu na Procházku již v roce 1997, avšak hlavní líčení začalo až letos. Do značné míry to způsobil obžalovaný, který se nemohl hlavního líčení zúčastnit ze zdravotních důvodů. Senát přitom současně projednával další Procházkův skutek. Podle něho se obžalovaný měl od února 1992 do srpna 1993 dopustit podobného daňového podvodu ve výši téměř 128 milionů korun. Hradecký krajský soud však Procházka 30. dubna letošního roku zprostil obvinění. Státní zástupkyně se na místě odvolala. Vrchní soud výrok v druhé části hradeckého rozsudku potvrdil, avšak nařídil krajskému soudu, aby případy z ledna až března 1992 znovu projednal.

Včera krajský soud změnil své původní rozhodnutí a konstatoval, že se Procházka více než 29milionového daňového podvodu dopustil. Přestože mu hrozil trest vězení od pěti do dvanácti let, senát ho poslal za mříže jen na jeden rok. „Od spáchání trestného činu uplynulo už 16 let. Již sama tato doba je ve světle listin základních práv a svobod evropské úmluvy natolik zásadní, že by mohla odůvodňovat i zastavení věci, což nelze přehlédnout,“ uvedl při zdůvodňování verdiktu předseda senátu Miroslav Mjartan. Proto podle něho krajský soud vyslovil vinu obžalovaného a vynesl jen mírný symbolický trest.

Ani tento rozsudek není pravomocný. Zatímco Procházka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, státní zástupkyně Eva Jirásková se na místě odvolala. „Trest je nepřiměřený a mírný. Délka řízení, kterou to zdůvodnil soudce, byla způsobena právě obžalovaným,“ řekla.

Autor: Karel Hrazděra

17.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení