! UPOZORNĚNÍ !
Některé z uveřejněných fotografií nemusí být vhodné pro slabší povahy

„V pondělí večer volala žena, že její soused krutě bije svého psa. Prý má obavy, že štěně asi utloukl, protože naříkání psa utichlo,“ řekl Deníku zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.

Dvě hlídky strážníků přijely okamžitě na místo. Majitel psa, který měl evidentně pokousanou ruku, pustil muže zákona do domu.
„Strážníci našli krvácejícího psa ve vaně. Po vzájemné dohodě s kolegy z Policie ČR byl zraněný pes ihned převezen k ošetření do veterinární kliniky ve Štrossově ulici v Pardubicích. Prvotní vyšetření ukázalo, že pes má přeraženou zadní nohu a několik dalších tržných ran po celém těle,“ popsal Pardubickému deníku tento hrůzný případ Pavel Čejka.

Týraný pes zpět k majiteli

Rozum zůstává stát nad tím, co se se štěnětem stalo ve čtvrtek. Pejsek se zlomenou nohou totiž nezůstal v útulku, jak se původně předpokládalo. Z veterinární kliniky si jej vyzvedl jeho majitel. Na otázky, proč chce psa zpět, když je schopen mu takto ubližovat, vůbec nereagoval. Beze slova naložil sebe i psa do taxíku a odjel.

Z vývoje celé události jsou v šoku jak strážníci, tak i sousedé dotyčného muže. "Co na to říct? K tomu prostě nemám slov, jak je to otřesné. Nikdy předtím jsme takovéto zacházení se zvířetem ještě nezažili," komentoval tuto zprávu Pavel Čejka, zástupce ředitele pardubické městské policie.

A nesouhlasné reakce neskrývají ani sousedé. "Mám strach, že ho příště zabije. Je to takovej hrdina, troufne si leda na starou ženskou, nebo na štěně. Troufnout si na štěně, to máte jako na děcko. Akorát že děcka se dají do ústavu, kdežto pes se musí vrátit, protože podle zákona to je věc. To je na tom to smutné," uvedla jedna ze sousedek.

Zdaleka nejvíce ale celá skutečnost pobouřila policisty, kteří se psi pracují. "Nerozumím a nechápu. I normálním selským rozumem je každému jasné, že ke člověku, který takto zachází se zvířetem, se pes nikdy neměl dostat zpátky. Přesto se tak stalo, i přes snahu spousty lidí," uvedl jeden z pardubických policistů.

"Zaráží mě, že policie ani nevyužila možnost, kterou ze zákona má - odejmutí zvířete. Ačkoliv pes je z hlediska zákona pouze věc, byl jako takový užit při činnosti v rozporu se zákonem a v takovém případě může policie jednoduše věc majiteli odejmout, aby zabránila opakování tohoto činu. Je to stejně jako například zabavení vozidla, jen je s tím více úřední práce. Proč tomu tak nebylo, to ať si příslušní lidé srovnají se svým svědomím," uvádí další policista.

Jedinou nadějí pejska je, že až policie dokončí šetření příslušného přestupku, postoupí celý spis magistrátním úředníkům. Ti pak ještě mohou pejska odejmout.

Všude byla krev!

„Pes ležel v domě ve vaně, do odpadu z něj odtékala krev a zakrvácené bylo i okolí. Na místě jsme nalezli i železnou trubku, kterou jej dotyčný majitel trýznil. Vše vypadalo tak, že se majitel rozhodl pejska v té vaně nadobro umlčet,“ svěřil se jeden ze strážníků. Protože bylo očividné, že se jedná o případ týraného zvířete, přivolali strážníci na místo i státní policii a pes putoval přímo k veterináři.

Brutálně zbité a asi rok staré štěně je nyní po operaci. "Psa k nám přivezla policie s vážným poraněním pravé zadní nohy a tržnou ranou na zadku. Operovali jsme jej. Měl spirálovou zlomeninu, kost jsme proto zpevnili dlahou a podáváme mu antibiotika,“ uvedl pro náš Deník veterinární lékař Pavel Němeček.

Obvyklou praxí v případě takto vážných zranění je, že zvíře veterinární klinika předá po zaplacení léčebných výloh majiteli. Jenže fakt, že by se mělo vrátit zpět k muži, který jej měl v plánu ubít železnou trubkou, se svědkům události ani trochu nelíbí.

„Nestalo se to poprvé. Psa ten člověk bije pravidelně. Bála jsem se, že ho tentokrát skutečně umlátil k smrti. Že by se ale to zvíře mělo k němu vrátit, to snad nemůže být ani pravda,“ kroutila nevěřícně hlavou svědkyně události.

Jenže. Odejmout zvíře není tak lehké. „Úřad může v této věci vyslovit rozhodnutí o zabrání psa, pokud je zde důvodné podezření, že by psovi hrozilo úmrtí. Vše musíme projednat i s majitelem. K tomu ale potřebujeme stanovisko policie. Do té doby, než ale rozhodnutí vydáme, se ovšem může klidně stát, že si jej majitel z kliniky vyzvedne,“ poznamenala Sylva Gregarová z úřadu sedmého městského obvodu, který se případem bude zabývat.
Co na to policie?

„Policie zatím pokračuje v šetření. Budeme se zajímat, jak k celé události došlo. Po došetření předáme celý spis příslušnému úřadu, aby mohl rozhodnout o případném odejmutí zvířete majiteli,“ shrnula tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

(Jiří Sejkora, Jan Šafář)