VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věčný boj: Odsouzení se vyfotili v pardubické věznici

Pardubice - Z výsledku šetření, které provedla vězeňská služba, vyplynulo, že fotografie vězňů jsou již staršího data. Kým byly pořízeny, nikdo neví

25.3.2014
SDÍLEJ:

Krasavci za mřížemi. Z výkonu trestu si někteří vězni příliš hlavu nedělají a klidně z vězení zásobují sociální sítě. Foto: Reprofoto: DENÍK

„Tak to jsem já a kámoši. Sedíme v base." Zhruba tak by se dala nazvat série fotografií, které se podařilo získat Pardubickému deníku. Je na nich zobrazen, mimo jiné, jeden z trestanců, Antonín Chomát, odsouzený na šest let za krádeže aut.

Fotografie pocházejí z pardubické věznice, kde má být trestanec „doma" do května.
Informace potvrdilo i vedení pardubické věznice a zahájilo vlastní vyšetřování. „Snímky skutečně pocházejí z našeho zařízení. Další okolnosti jsou předmětem šetření pověřeného orgánu Vězeňské služby ČR Věznice Pardubice," potvrzuje mluvčí Věznice Pardubice Tomáš Kubín.

Z výsledku šetření, které provedla vězeňská služba, vyplynulo, že fotografie jsou již staršího data. „Některé osoby na fotografiích jsme identifikovali. Nebyly však zjištěny žádné relevantní skutečnosti. Nebyly získány ani kladné poznatky k SIM kartě, jež měla být vložena do mobilního telefonu, kterým byly fotografie pořízeny. U vybraných snímků je prokazatelné, že vznikly v prostoru Věznice Pardubice, avšak nelze jednoznačně a beze vší pochybnosti určit časový úsek, kdy byly pořízeny. Některé mohou být datovány až do roku 2011. I když byly v minulosti nepovolené věci tohoto charakteru ve věznici zajištěny, jejich souvislost s prověřovanou věcí nebyly zjištěny. Nebyl určen konkrétní mobilní telefon, s nímž byly tyto fotografie pořízeny. Vězněná osoba, která fotografie pořídila, se šetřením nepodařila ustanovit," dodává Tomáš Kubín.

Telefony někdy řeší i soudy
„Pokud soud obdrží od příslušných orgánů žalobu nebo návrh k zahájení řízení, věc se projedná. Případů, kdy se zabýváme užitím mobilního telefonu osobou ve výkonu trestu odnětí svobody, je řádově několik ročně, není to úplně běžná agenda. Jde vesměs o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Výše trestů lze však jen těžko obecně shrnout, to opravdu záleží na závažnosti jednotlivých případů," konstatuje soudce pardubického okresního soudu Jan Šlosar.

Odsouzení ve výkonu trestu mají možnost využívat telefon. Podle daných pravidel. „Používání telefonu odsouzenými je upraveno zákonem o výkonu trestu odnětí svobody i dalšími předpisy. Odsouzený jej může používat ke kontaktu s osobou blízkou, případně se svým obhájcem nebo advokátem. Obsah telefonátů je monitorován, vyjma případů hovorů s obhájcem či advokátem. Hovory schvaluje oprávněný zaměstnanec věznice," vysvětluje Tomáš Kubín. Kontrolou prochází i příchozí a odchozí korespondence, a také poštovní zásilky, vyjma úřední korespondence.

Jaký trest čeká Antonína Chomáta?

Jaký trest čeká Antonína Chomáta za uveřejnění fotografií? „V souladu se zákonem o výkonu trestu odnětí svobody lze odsouzenému uložit kázeňský trest, jehož druh záleží na mnoha faktorech, mimo jiné i na hledisku míry závažnosti spáchaného skutku. Je  třeba zmínit, že uložením kázeňského trestu není vyloučena trestní odpovědnost vězněné osoby, tj. možnost případného soudního řízení.  Otázkou uložení kázeňského trestu odsouzeným, kteří jsou zobrazeni na fotografiích, se bude zabývat příslušné oddělení věznice. Tomu byla celá věc ze strany pověřeného orgánu Vězeňské služby ČR předána k dalšímu opatření," uzavírá mluvčí věznice.

Jak a kudy? To vážně radši nechtějte vědět…

Jak se do věznice dostane mobilní telefon? Způsoby jsou různé, stejně jako vynalézavost odsouzených a jejich přátel. Předání při návštěvě nebo poštovní zásilkou totiž díky kontrolním mechanismům prakticky nehrozí.
Vězeňská služba ČR přijala a stále přijímá řadu opatření, kterými se výrazně snižuje možnost průniku nepovolených předmětů do věznice, čímž se omezuje případné nezákonné jednání vězněných osob v průběhu jejich výkonu trestu odnětí svobody.

„Samotná Věznice Pardubice je pro střežení poněkud komplikovaný případ. Ve svých začátcích stála mimo městskou zástavbu. Jak se ale město rozrostlo, je nyní obklopena obytnými domy. Podél zdí se pohybují chodci, automobily. Jednou z metod, jak se k nám kvůli tomu dokáží dostat předměty, jako jsou mobilní telefony, je obyčejné přehazování přes zdi. Nejsme hermeticky uzavřený komplex, takže fyzicky to zcela určitě možné je a tyto případy čas od času nastávají," potvrzuje Deníku mluvčí pardubické věznice Tomáš Kubín.

Dalším způsobem transportu něčeho zakázaného do věznice jsou samotná těla trestanců – přesněji tělní dutiny. „K uvedenému způsobu průniku nepovolených předmětů či věcí do objektu věznice se blíže nebudeme vyjadřovat, nicméně opětovně je této problematice věnována adekvátní pozornost," komentuje další metodu transportu Tomáš Kubín.

Jakou značku telefonů trestanci v tlustém střevě pašují, je těžko možné určit. Současný trend vývoje telefonů s ultraširokým displejem však zřejmě nebude odrážet požadavky trestanců…
„Co se týká zaměstnanců věznice či pracovníků civilních subjektů, tak platí velmi přísná pravidla pro povolování vnášení mobilního telefonu do objektu věznice," pokračuje mluvčí pardubické věznice.
O dalších metodách pašování zakázaných předmětů do věznice se pochopitelně Vězeňská služba nechce příliš obšírně vyjadřovat.

„Vězeňská služba ČR se musí zabývat také problematikou průniku dalších nepovolených věcí, kterými jsou omamné a psychotropní látky. I této oblasti je věnována maximální pozornost," uzavírá Tomáš Kubín.

Autor:

25.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zdravotníci podají trestní oznámení

Racing Team Avia Future pod záštitou CROSS CLUBU PŘELOUČ se jako už jediná česká posádka zúčastňuje mistrovství Evropy v Truck Trialu.
11

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení